Съвет и помощ

02.05.2020, 14:49 2002 4

02.05.2020, 14:49
Публикации: 72 / 2
Здравейте,
не съм сигурна, че точно тук е мястото на този пост, но все пак ще опитам.
Тъй като от доста време Ви чета, питам за разни неясни за мен неща и обогатявам опита и знанията си чернейки от Вашите мисля, че точно Вие сте хората, които биха ме насочили най- добре.
Та да започна все пак   :blush: . Напоследък ми се върти една идея в главата, но не съм съвсем сигурна как да я реализирам и се опитвам да си избистря нещата. Имам колежка, с която искаме да си направим счетоводна кантора, но и двете не сме сигурни какви са стъпките за това, ето защо се обръщам към Вас със следните няколко въпроса:
1. Има ли някакви конкретни изисквания, за да се открие кантора? - имам в предвид определен трудов стаж като счетоводител, определена образователна степен.....
2. Можем ли стартово да започнем, с някакъв безплатен счетоводен софтуер ( докато все пак си намерим някакви клиенти и можем да си позволим платените пълни версии ) ?
3. Може ли да стартираме без електронен подпис?
4. Трябва ли и какви договори да сключваме с клиентите?
5. Може ли да сключим граждански договори с клиенти и едва, когато започнем да си стъпваме на краката да направим кантората?

Знам, че на много от Вас въпросите ми ще прозвучат глупаво, но искам да чуя и други гледни точки да за избистря всичко, което ми е в главата, но не ми е ясно на 100%.
Благодаря предварително! :smile1:
#1 | 02.05.2020, 16:08
Публикации: 4368 / 719
Извинете ме за този отговор, но според въпросите ви мисля, че не сте много готови да почнете самостоятелна дейност.

1. За откриване на кантора може да няма изисквания, но има изисквания за подписващите финансовите отчети - справка ЗСч.
2. Ако намерите безплатен софтуер и ви върши работа - няма задължение за ползване на платен.
3. Можете да стартирате без електронен подпис, но как ще подавате Д1/Д6, например. Това е едно от най-честите неща, които прави счетоводителя или кантората.
4. Много, много, много препоръчително е да се сключват договори с клиентите, с подробни и ясни условия, за да няма скъпи недоразумения.
5. Предполагам може, като ФЛ или СОЛ, но отговорите на горните въпроси няма да се променят.
Успех! :)

#2 | 04.05.2020, 13:03
Публикации: 175 / 26
Извинявам се и аз за отоговора, но искате с трици маймуни да ловите. 
Без електронен подпис невиждам как ще стане. Явно не сте много наясно, че някой път нещата се случват и след работно време на НАП и институциите и ако трябва нещо спешно как ще го свършите?
С безплатните програми за някой месец ще издържите, но за годишно как ще се оправите не ми е много ясно.
Без малка инвестиция няма как да стане. Отстрани изглежда хубаво и розово да си имаш счетоводна кантора.  :blink:
Успех
#3 | 04.05.2020, 13:52
Публикации: 42 / 3
Уважаема -mpp-, само докато ви чета и ме обхваща ужас за горките клиенти, които биха могли да попаднат на вас. Това, което сте написали, по въпросите, които сте формулирали е същото като това,  ей така аз като си седя и да ми се върти една идея в главата, дали не бих могла да си открия на първо време един медицински център в който да идват хора на които да давам лекарства...някакви, инжекции да бия...пак някакви, ама ей така за без пари докато се науча да бия инжекции и докато се науча да познавам различните лекарства и си стъпя на краката.....
#4 | 04.05.2020, 23:08
Публикации: 72 / 2
 Благодаря на bobo за изчерпателните отговори.
 На другите също. Все пак са си направили трудът да прочетат въпреки, че отговорите с нищо не ми помогнаха особенно.
Исках да си изгладя нещата чисто организационно, за да може да си разпределим финансите правилно.
Съжалявам ако сте ме разбрали погрешно, но като начало имаме определена сума, която може да инвестираме в идеята. Имаме намерение да си закупи м и електронен подпис и софтуер до няколко месеца, но в момента нямаме толкова средства просто.
И няма да се уча върху клиентите си какво да правя, но исках просто да ориентирам какви договори се сключват с тях и т.н. Аз покривам изискванията за лице, което може да попълва и подава гфо според закона. Не бях сигурна има ли такива, за да можем с колежката да открием кантора.

Все пак благодаря, че сте отделили от времето си.   :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група