Брак на стоки

06.05.2020, 01:11 1664 4

06.05.2020, 01:11
Публикации: 74 / 1
Здравейте. Предстой закриване на търг.обект (магазин за парфюмери и козметика) в средата на май. Фирмата има и друг магазин с коренно различна дейност. В закритият обект ще остане някакво количество стока, която ще бракуваме. Не поради изтичане на срока. Практически не съм го правила до сега питането ми е това ли са стъпките:
1.Заповед за брак на МЗ
2.Инвентаризация и протокол
3. С протокол си начислявам ДДС върху доставната цена
4. Задължително ли трябва документ за унищожение на стоката? Нямам идея какво ще правят с нея. Вероятно, управителя ще я подарява.
5. Задължително ли трябва да имам фирмен стандарт за брак, при положение, че не е технологичен брак, а прекратяване на дейност на търг.обект? Тази стока няма какво да я правим.
Благодаря предварително!
#1 | 06.05.2020, 14:38
Публикации: 4367 / 719
Не съм много запознат с търговията, но не се ли бракува негодна стока?
След като документално бракувате нещо би трябвало да има и документ за това, какво се случва с бракуваното. Погледнете в Закона за управление на отпадъците дали козметиката не е спомената там. Вероятно никой няма да ви пита, ама кой знае...
Някакъв вариант за раздаване на рекламни стоки, подаръци или нещо подобно?
#2 | 06.05.2020, 15:19
Публикации: 74 / 1
Благодаря за насоката. Ще я бракуваме защото няма какво да я правим. Другият магазин е с много различна дейност, не можем да я продаваме там 😉. Някой от нещата няма срок на годност-гребени, четки и т.н. Според мен това е удачен вариант. Другият е да я държим тази със срок на годност и да я бракуваме като изтече,  но трябва да се чака. Стойността на стоката е малка. Под 1000 лв. Търсех най-редният и удачен вариант за да я махнем.
#3 | 06.05.2020, 15:41
Публикации: 829 / 69
А защо не я дари?
#4 | 06.05.2020, 15:54
Публикации: 74 / 1
Мислехме и този вариант, но няма къде. Гребени,  дезодоранти, няколко парфюма и бои .... Питахме в 2 салона, не ги искат. Не знам по какъв друг законен вариант да се отървем от стоката. Магазина е в ликвидация от м.Януари , но не се продаде всичко, въпреки, че продажните цени бяха бяха намалени почти до доставните.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група