СОЛ по майчинство

04.05.2020, 21:30 1740 4

04.05.2020, 21:30
Публикации: 326 / 5
Здравейте,

имам СОЛ, който е първа година по майчинство (този месец изтича първата година) в ООД. През м.04 напуска ООД-то и основава ЕООД и си назначава управител за да ръководи дейността, а тя да продължи майчинството си до навършване на 2 годишна възраст на детето. Как следва да се процедира за да не загуби майчиснството? Може ли да прекратим самоосигуряването в ООД-то и да подадем такова през ЕООД-то без да го загуби? Реално не може да продължим да и пускаме декл.1 през ООД-то тъй като няма основание за това.
#1 | 05.05.2020, 08:42
Публикации: 49 / 9
Здравейте! Подавате ОКД-5 за прекратяване на дейност в ООД;  ОКД-5 за начало на дейност в ЕООД + осигуряване за всички осигурителни рискове - това всичко в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. За да не отпадне правото на получаване на обезщетение за отглеждане на малко дете / втората година от майчинството/, лицето НЕ трябва да извършва трудова дейност, за която подлежи на осигуряване - във формуляра /прил. 11/ има поле, в което трябва да се сложи отметка.
#2 | 07.05.2020, 16:49
Публикации: 326 / 5
Много се извинявам - дали съм разбрала правилно: подавам прекратяване на осигуряването в ООД-то. В ЕООД-то се подава започване на осигуряването от същата дата . Трябва ли и друг документ да се подава за да продължи да получава майчинството?
ЕООД-то не го водя аз. Колегите отказват да прекъснат самоосигуряването на ЕООД-то, защото ще спре майчинството на лицето. А аз не виждам как след датата на решението за излизането на СОЛ от ООД-то да продължа да подавам декларация обр.1 през ЕООД-то.
#3 | 07.05.2020, 16:54
Публикации: 6680 / 661
Аз нещо се обърках - ООД и ЕООД. "ЕООД-то не го водя аз. Колегите отказват да прекъснат самоосигуряването на ЕООД-то, защото ще спре майчинството на лицето" - това не го разбрах.
#4 | 08.05.2020, 09:34
Публикации: 326 / 5
До средата на април беше СОЛ в ООД, след това е направила собствено ЕООД и напуска ООД-то, където досега се е осигурявала. Детето ще навърши 1 година в края на май месец.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група