Начисляване на заплити и осигуровки

08.05.2020, 13:50 6465 13

08.05.2020, 13:50
Публикации: 829 / 69
Здравейте,

Може би питането ми е като за лаик, но хващам документирането на ЕТ за операциите относно начислени работни заплати и осигуровки със счетоводна справка - това нормално ли е? Аз бих ползвал за целта ведомост за заплати, а след това като отнасям разхода по предназначение мемориален ордер. Може ли малко разяснение защо се прави това?  :smile1:
#1 | 08.05.2020, 13:56
Публикации: 4367 / 719
Тоест няма ведомост ли? А къде се виждат (поотделно) данните за работниците? В тази счетоводна справка ли?
Или за самото документиране Дт/Кт става въпрос?
#2 | 08.05.2020, 14:07
Публикации: 829 / 69
Тоест няма ведомост ли? А къде се виждат (поотделно) данните за работниците? В тази счетоводна справка ли?
Или за самото документиране Дт/Кт става въпрос?
Ведомост може и да има, но не видях да са предадени. При ЕТ има само едно лице на трудов договор. Да, в счетоводната справка е дадено дебит Разходи за заплати на Кредит Задължения към персонала ХХХ, така и за осигуровките със съответнитната аналитичност.
#3 | 09.05.2020, 11:29
Публикации: 829 / 69
Някой с друго мнение, че ми стана любопитно с каква цел я пишат в случая счетоводната справка? :blink:
#4 | 09.05.2020, 15:03
Публикации: 4367 / 719
Да си призная, не разбирам много въпроса и притеснението :)
Ведомостта за заплати изчислява сумите, нормално е да има някакъв хартиен документ с контирането Дт/Кт. Може контирането да е върху самата ведомост, Може пък и да е само в счетоводната програма. Аз съм свикнал да записвам на гърба на фактурите, по ордерите или разните други документи, отчасти и заради това, че ми го искат "от горе".
Периодично, например годишно, си отпечатвам хронологията или я записвам в някакъв общочетим формат... че то компютър, знаеш ли го утре какво ще му дойде на акъла :)

Общо взето, въпрос на документооборот.
#5 | 09.05.2020, 15:21
Публикации: 829 / 69
Нямам спомен в училище или в университета да са ни преподавали, че заплатите и осигуровките се начисляват със счетоводна справка, затова ми прави впечатление, иначе в моята практика не ползвам в случая този документ и реших да не би да пропускам нещо.
#6 | 09.05.2020, 15:36
Публикации: 9298 / 1557
Нямам спомен в училище или в университета да са ни преподавали, че заплатите и осигуровките се начисляват със счетоводна справка, затова ми прави впечатление, иначе в моята практика не ползвам в случая този документ и реших да не би да пропускам нещо.
Всеки съставител на ГФО организира счетоводството на предприятието по свой начин, стига да отговаря на закона и стандартите. Дали ще го наречеш справка или МО, мисля че няма разлика. Има принцип за предимство на съдържанието пред формата.
Лично аз правя ведомост за заплати с достатъчно широки редове, та да може при подписване от един работник да се скрият данните за останалите. На гърба на последната страница на ведомостта отпечатвам справка за вноските по пера и параграфи, табличка с процентите осигуровки от работник и работодател по осигурителни рискове  и МО с контировките.
#7 | 09.05.2020, 16:19
Публикации: 829 / 69
Благодаря ви! Ще помисля още малко и ще преценя как да процедирам.  :smile1:
#8 | 09.05.2020, 18:22
Публикации: 721 / 96
Аз бих ползвал за целта ведомост за заплати

Тя и справката , за да се направи изисква ползване на ведомост. Всеки програмен продукт вече прави и рекапитулация към ведомостта та точно и буквално не самата ведомост върши работа, а рекапитулацията към нея, която пак си е вид справка. Освен, ако не искаш да кажеш, че ползваш именно самата платежна ведомост  и не си смяташ на ръка някои суми. Или пък , че ведомостта ти е с безброй колони и имаш там сумирани фондовете и от работник и от работодател.
Иначе и аз си ползвам справка, която си ми вади самата програма.
#9 | 10.05.2020, 12:35
Публикации: 175 / 26
Моята ТРЗ програма след като съставя заплатите ми дава възможност да разпечатам и рекапитулация / Справка/ със сумите за заплати и осигуровки и сметките, по които се осчетоводяват в счетоводната програма.  Не виждам какъв е проблема в наименованието на документа. В счетоводната програма осчетоводяването е с МО, но ако реша мога да си създам тип документ Ведомост за заплати и с този тип документ да осчетоводя заплатите и осигуровките.
#10 | 10.05.2020, 15:34
Публикации: 829 / 69
...но ако реша мога да си създам тип документ Ведомост за заплати и с този тип документ да осчетоводя заплатите и осигуровките.
Такъв и ползвам, отделно имам е рекапитулация, но явно в кантората си съставят СС/МО за тяхни цели.
#11 | 10.05.2020, 17:25
Публикации: 721 / 96
Такъв и ползвам, отделно имам е рекапитулация, но явно в кантората си съставят СС/МО за тяхни цели.

Е, какви да са тези цели, ако не осчетоводавяне на ведомостите ? И тези СС/МО със сигурност са с идентично съдържание с рекапитулацията/справката от ведомостта.
#12 | 10.05.2020, 21:56
Публикации: 829 / 69
Е, какви да са тези цели, ако не осчетоводавяне на ведомостите ? И тези СС/МО със сигурност са с идентично съдържание с рекапитулацията/справката от ведомостта.
Нещо не разбирам за какво е СС, РПВ не е ли достатъчно основание примерно за записването Дт с/ка Разходи за заплати на Кт с/ка Задължения към персонала?
#13 | 11.05.2020, 09:42
Публикации: 4367 / 719
РПВ е достатъчна, ако ви върши работа, никой не ви задължава да правите СС, МО или друг документ. Въпросът е на вас да ви върши работа и ако се наложи да може да докажете какво-как :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група