Преизчисляване на пенсията

23.08.2012, 11:44 9035 7

23.08.2012, 11:44
Публикации: 65 / 3
С какъв процент се преизчислява пенсията за всяка година работа на пълен работен ден
по трудов договор след пенсиониране?
#1 | 23.08.2012, 15:08
Публикации: 3145 / 253
с 1,1 % за 1г
Чл. 70. (1) Размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст се определя, като доходът, от който се изчислява пенсията, се умножи със сумата, образувана от: по процент 1,1 на сто
Процента не е твърд.
Ако дохода е висок,то и преизчислението ще е по-високо.
Доходът, от който се изчислява пенсията, се определя, като средномесечният осигурителен доход за страната за 12 календарни месеца преди месеца на отпускане на пенсията се умножи по индивидуалния коефициент на лицето.
При мен за 1 година се вдигна с 2,7 % .
#3 | 04.10.2012, 12:12
Публикации: 65 / 3
Благодаря много!
#4 | 11.05.2020, 10:12
Публикации: 34 / 0
Здравейте. Търсих информация и къде да попитам и стигнах до тук. Дано може да ми помогнете.
Майка ми има над 40 год трудов стаж, без прекъсване,. Януари направи 60 год, още няма възрастта, но иска да се пенсионира септември тази година( доколкото е разбрала, може)- възможно ли е това ? Много ли ще се намали пенсията й( сега взима заплата примерно 900 лв), дали може да се отиде сега в НОИ и да се изчисли? И също така- тъй като си взе вече платената отпуска, може ли да си вземе неплатена и колко, дали това ще повлияе на възможността да се пенсионира, предполагам ще се отрази и на пенсията й? Може би са много въпросите, но ако ме насочите, ще съм благодарна много!
#5 | 11.05.2020, 11:27
Публикации: 833 / 69
Съгласно чл.68, ал. 1 и 2 от КСО лицето трябва да има навършени 61 г. и 6 м. и осигурителен стаж 35 г. и 10. Очевидно е, че майка Ви не изпълнява едно от условията. По-ранното пенсиониране е възможно за учителите, но там пенсията им се редуцира с 0.1% за всеки месец, който не им достига.
Ако желаете да сте сигурна, се обърнете към НОИ.
Ето тук има повече информация:
https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/1854-posv13
#6 | 11.05.2020, 14:21
Публикации: 34 / 0
А ето тук не става ли въпрос за точно пенсиониране с една година по- рано:
С разпоредбата на чл. 68а от КСО е създадена възможност за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лица, имащи изискуемия по чл. 68, ал. 2 от КСО осигурителен стаж, като същите могат да се пенсионират по тяхно желание до една година по-рано от възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено. Лицата, на които е отпусната пенсия по този ред, нямат право на пенсия по реда на чл. 68, ал. 1, 2, 3 и 4 от КСО.
И какво означава това последното изречение? благодаря!
#7 | 11.05.2020, 15:16
Публикации: 833 / 69
Лицата, на които е отпусната пенсия по този ред, нямат право на пенсия по реда на чл. 68, ал. 1, 2, 3 и 4 от КСО.
И какво означава това последното изречение? благодаря!
Няма да може да ползва пълния размер на пенсията, който ѝ се полага, ако се бе пенсионирала съгласно чл.68, ал.1-3 от КСО. И ще си получава намаления размер на пенсията докато е жива. Поне така го тълкувам. Може и да има друго мнение.
Успех!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група