Промени в зобп/дивиденти-дискусионно

06.07.2020, 14:13 3561 15

06.07.2020, 14:13
Публикации: 206 / 45
Здравейте колеги!!!
                                    С промените със ЗИД ЗИМП, които в §55 касаят и ЗОПБ нещо се получава като правен вакуум по отношение на разпределянето на дивиденти и евентуални разчети със собствениците /примерно вноски по чл.134 от ТЗ/. В отговор на НАП 3_184/29.01.2020г. на въпрос свързан с наеми и дивиденти, в последната си част НАП отговаря, че няма промяна в режима при множество протоколи за разпределяне, тъй като са отделни решения и т.н., като препраща и към УК-3 от 04.04.2011г. на МФ от времето на С.Дянков /онова с примерите/. Дотук добре, НО... Половината адвокатско войнство е притеснено и тълкува, че множеството протоколи вече не са решение на проблема, защото правото на дивидент произтича от членственото правоотношение, и ЗОПБ търсейки общото основание за плащането, ще обезсили силата на всяко едно решение поотделно!!!
              В множество коментари по темата е написано, че ще се чака съдебната практика, заради неяснотите, но при 50% санкция не знам дали можем да си позволим да чакаме съдебна практика, която между другото, на ниво окръжни съдилища, може и да бъде и разнопосочна и да се чака и Върховен съд и изобщо да стане меко казано страшно при по-големи суми...
              Та на въпроса, някой сблъсквал ли се е вече с проблема, и ако да и има желание нека да сподели. И винаги съм се чудел тези становища /отговори на въпроси качени на сайта им, но неподписани, стоящи като системни съобщения/ на НАП имат ли правна стойност или не? Аз съм коментирал темата с някои юристи, които са на двете диаметрално противоположни мнения :noexpression: /1:Всеки протокол е сам за себе си и 2:Разпределянето на дивидент вече се приема за общо основание/.
               Аз лично приемам Вариант 1, не че ми е по-удобен, но и друго указание освен горепосоченото от времето на С.Дянков не съм срещал, но от друга страна не съм вещ в юридическите материи!!!

Надявам се да споделите Вашите виждания или знания!!!

 Лека и спорна работа!!!
#1 | 06.07.2020, 16:25
Публикации: 1703 / 207
След като имаме отговор на НАП 3_184/29.01.2020г. и УК-3 от 04.04.2011г. на МФ стъпваме на тях.
#2 | 06.07.2020, 16:31
Публикации: 206 / 45
Ха де :smile1:
Но юристите твърдят, че нямат правна стойност, т.е. ако те "опукат" не можеш да го размахваш в съда като аргумент. Конституция-закон-подзаконов нормативен акт, като всяко по-ниско ниво ако противоречи на предходното е незаконно. А и подобни казуси, ако се стигне до обжалване, са за едрия бизнес-с ресурс и време. Аз и моите клиенти, за добро или лошо, не сме в тази категория :smile1:
#3 | 06.07.2020, 16:48
Публикации: 1703 / 207
Колега, предполагам, че и тази статия сте прочели на адв. Теодор Тотев. Акцентът е в тълкуване на момента какво е основанието за получаване на дивидент и тук много добре е обяснено.
За изплащането на дивиденти след новите промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой
Скрит текст :
#4 | 07.07.2020, 09:19
Публикации: 206 / 45
Здравейте колега,
                                 Да четох и неговото становище, и както съм писал в началото и аз заставам на тази позиция, но се разглежда много упорито и другата теза. Една от големите адвокатски кантори в България, занимаваща се с търговско право основно, заемат втората позиция /може би е по-скоро като "връзване на гащите"  :question:/.

     Но ето и края на статията на адвокат Александра Атанасова /болднатото е от мен/:

...Не бих могла да направя свое тълкуване на промяната, тъй като текстът за мен е неясен, но ми се иска да обърна внимание, че с тази промяна би могло да се ограничи значително плащането в брой на дивидентите с отделни протоколи.
Практика е търговските дружества да изплащат дивиденти (в общ размер над ограничителния праг) въз основа на няколко протокола на Общото събрание. Тези действия не бяха в нарушение на ЗОПБ, тъй като и в писмо изх. № УК-3 на МФ, т.IV.6 се посочва, че „всяко едно от плащанията се основава на отделно решение на Общото събрание и не следва да се разглеждат като обща парична престация“. С други думи всяко едно от плащанията по отделен протокол ако е под ограничителния праг няма нарушение на ЗОПБ.
Има опасност, според мен, ЗОПБ с изменението на чл. 3, ал.1, т. 2 да се окаже, че тази практика (след промяната - 03.12.2019 г.) нарушава закона.
Правото на вземане на дивидент възниква в резултат на сложен фактически състав, завършващ елемент на който, е протоколът на Общото събрание.
Но правото на дивидент като имуществено право произтича от членственото правоотношение, т.е. основанието на правото на дивидент е членственото правоотношение между съдружника и търговското дружество. В ЗОПБ вече ще се търси общото основание за плащането, а не договорът и това ме води към горната теза. ..."

Това ми е притеснението, и за това отворих темата, ако някой има повече и по-конкретно инфо.

Благодаря и хубав ден!!!
#5 | 07.07.2020, 10:07
Публикации: 575 / 117
Правото на дивидент наистина произтича от членственото правоотношение, но без решение за вземане на дивидент не може да се реализира. Така че смятам, че определящото основание е решението.
В обратния случай какво би следвало? Въобще да е незаконно фирмите да разпределят в брой печалба над 10 000 лв. и то без някаква времева рамка?
#6 | 07.07.2020, 10:23
Публикации: 11896 / 2168
Правото на дивидент наистина произтича от членственото правоотношение, но без решение за вземане на дивидент не може да се реализира. Така че смятам, че определящото основание е решението.

Аз се "прикрепям" твърдо към това мнение .  :smile1:
#7 | 07.07.2020, 11:31
Публикации: 829 / 69
Нещо не разбирам, ако банковите такси са в порядъка на 50 лв., то тогава какъв е смисъла да играем на несигурно с плащания в брой?
#8 | 07.07.2020, 11:36
Публикации: 100 / 20
Ами, колега, както Ви е сигурно.
На мене и в брой по конкретно Решение ми е сигурно.
#9 | 07.07.2020, 11:43
Публикации: 206 / 45
Колеги, не е само до сигурно и несигурно... То е ясно, че ако минем по банка няма защо да си "чешем" клавиатурите. Въпросът е какво да очакваме зад ъгъла?
И ако при дивидентите, да речем, можем да минем изцяло по банков път, ако излезе категорично становище по въпроса, то какво правим с вноските по чл.134 от ТЗ, които понякога ни обръщат касата постфактум, ей така докато си качваме документи :blush:?
#10 | 07.07.2020, 11:48
Публикации: 11896 / 2168
 какво правим с вноските по чл.134 от ТЗ,

Аз мисля, че и с тях правим същото - вземаме Решения за всяка конкретна сума и плащаме по това Решение.
#11 | 07.07.2020, 12:01
Публикации: 206 / 45
Аз мисля, че и с тях правим същото - вземаме Решения за всяка конкретна сума и плащаме по това Решение.
Така сме досега, надявам се така и да си остане :good:
#12 | 07.07.2020, 12:07
Публикации: 11896 / 2168
И ако при дивидентите, да речем, можем да минем изцяло по банков път, ако излезе категорично становище по въпроса,

Angel Halembakov  ,
вече извън темата - кога ли ще имаме това щастие да прочетем категорично становище ? А още по-добре, ако имаме недвусмислен и ясен законов текст , но явно яснотата не е за предпочитане. Когато е неясно става като ловенето на риба в мътна вода. За голямо съжаление може да се каже , че законодателството ни има един резерв за прибиране на пари именно от разнопосочното тълкуване на законови текстове. Нещо като златна мина са.
#13 | 07.07.2020, 14:07
Публикации: 206 / 45
Angel Halembakov  ,
вече извън темата - кога ли ще имаме това щастие да прочетем категорично становище ? А още по-добре, ако имаме недвусмислен и ясен законов текст , но явно яснотата не е за предпочитане. Когато е неясно става като ловенето на риба в мътна вода. За голямо съжаление може да се каже , че законодателството ни има един резерв за прибиране на пари именно от разнопосочното тълкуване на законови текстове. Нещо като златна мина са.

Здравей Delphine,
                                 Ти искаш да оставиш много хора без работа :smile1:... Това обаче не е недъг само на нашите нормотворци. Маститите юристи винаги са обяснявали колко е трудно пъстрите човешки живот и бит да бъдат събрани в няколко текста. Което разбира се не е вярно, защото има много черно-бели неща и могат конкретно да бъда записани. Уви, така ще се кара, дано по-рядко да изтегляме късата клечка!!!

И за десерт ето малко от легендарната Наредба-Н 18 /болднатото и курсива са от мен/:

6. обозначава върху трайно прикрепена от външната страна на корпуса на всяко ФУ табелка с данни за номера и датата на свидетелството за одобряване на типа ФУ, типа, индивидуалния номер и датата на производство на ФУ, както и други данни по негова преценка; табелката не трябва да е набръчкана, нагъната или набраздена и трябва да бъде видима, четлива и незаличима след:

- изтриване в продължение на 15 секунди с парче плат, потопено във вода;

- повторно изтриване в продължение на 15 секунди с парче плат, потопено в петролев етер;[/i]

Найс, а :smile1: :smile1: :smile1: Може и да сме безсмислено подробни!!!
#14 | 07.07.2020, 14:21
Публикации: 11896 / 2168
Найс, а :smile1: :smile1: :smile1:

Яко, както биха казали тийнейджърите !  :lol:

Уви, така ще се кара, дано по-рядко да изтегляме късата клечка!!!


И да вземем да ръсим сол да не дойдат крокодили / по Слави Трифонов / .
#15 | 07.07.2020, 15:05
Публикации: 206 / 45
Последно и сядам да си пращам ДДС-тата, но за да ви е по-усмихнато :smile1: ...

Това е по изменението на някаква ветеринарна наредба и ми е сред любимите:

"Яйца от охлюви“ са всички яйца, излюпени от сертифицирани родители до 2 дни от снасянето им (Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 44 от 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти).

Не знаех, че охлювите са чипосани или маркирани на ушичките :smile1: :smile1: :smile1: и, как са все още яйца, като вече са излюпени /това не беше ли момент на появата на нови живи сертифицирани наследници?!?/ от породистите си родители, и ако са на 47-я час и 57-та минута това прави ли ги незаконни и евентуално щраусови, и инкриминира ли действията на човека с хронометъра... И още много АКО...

Хайде стига толкова от мен :smile1: :smile1: :smile1:

Успешна седмица
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група