Стока поръчана от Китай, но получена без да се вачисли ДДС и мито

09.07.2020, 14:19 3943 6

09.07.2020, 14:19
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
преди няколко дни изникна следният казус.

Преди около 2 месеца поръчахме стока от Китай, която беше изпратена с влак, защото DHL е оказаха с доста голяма такса за доставка.

Стоките са изпратени първо до Германия, където престояват 20-30 дни и след това ми бяха доставени от UPS директно до адреса на фирмата без да минават през митници за начисляване на мито и ДДС.

От фирмата ми казаха, че пратката е от страна членка на Европейския съюз и затова не е минала през митниците.

Та въпросът ми е, какво мога да направя в този случай, понеже всичко е платено през фирмената карта а се оказа, че стоките пристигат освободени от мито и ДДС директно при мен.

Как да осчетоводим стоките, защото и счетоводителят ми не е имал подобен казус?
#1 | 09.07.2020, 14:27
Публикации: 833 / 69
Ако е под митнически режим "Транзит", то обмитяването се извършва в страната на получаване, а не в страната, входен пункт за Общността. Възможни са и други сценарии, имайте го предвид. :excl:
#2 | 09.07.2020, 14:40
Публикации: 2 / 0
Ако е под митнически режим "Транзит", то обмитяването се извършва в страната на получаване, а не в страната, входен пункт за Общността. Възможни са и други сценарии, имайте го предвид. :excl:

Нямам никакъв документ, само се подписах на протокола за получаването на куриера.
Изпращача ми обясни, че я пуснали, като освободена пратка без да съм ги молил.
Питах митнически агент и той ми каза, че няма придружаващи документи за обмитяване и затова е пристигнала директно при мен.
#3 | 24.02.2021, 10:43
Публикации: 6 / 0
Здравейте. Ще използвам темата, за да задам отново същият въпрос. Стока поръчана от Китай, влиза първо в Германия, където минава custom clearance и пристига в България без митническа декларация... Какво се прави в такива ситуации? Доста зачестила практика е това да се изпраща стока от китайците door to door. Някой имал ли е отново такъв казус и какво е решението?
#4 | 19.03.2024, 07:30
Публикации: 2 / 0
Вметка за интересуващите се от темата.
Март 2024 г.
Проблемът продължава да съществува.
От митницата казват, че незавивимо, че фактурата е към Китай, стоката идва от ЕС и не очакват да мине през тях. На въпроса как да решим счетоводния проблем, нямат отговор. На въпроса има ли как на вече получена стока да се подадат документи към тях и да се плати ДДС и мито, отговорът е "Не".
Ако някой успее да намери решение, моля, пишете!
#5 | 19.03.2024, 08:45
Публикации: 12 / 2
Вижте отговор на НАП относно запитване с вх. № 96-00-204/25.08.2022 г
#6 | 19.03.2024, 10:12
Публикации: 2 / 0
Задължена съм Ви! Благодаря!

Логвам линка и тук, за улеснение на търсещите.
https://zakonnik.bg/document/view/pismo/171295/1984768

Благодаря още веднъж!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група