Данък и осигуровки при продажби с наложен платеж

14.11.2023, 06:51 1364 13

14.11.2023, 06:51
Публикации: 3 / 0
Здравейте , имам следният въпрос преди да се консултираме и със счетоводител. , Физическо лице което в момента е безработно ( плаща си само здравно осигуровки) продава в Олх и изпраща с наложен платеж ( не лични вещи а ръчно изработени артикули)   Освен деклариране на продажби и данък 15 % от тях , трябва ли да се плащат и пенсионни осигуровки ,?
#1 | 14.11.2023, 07:35
Публикации: 9299 / 1558
Трябва. И не само пенсионни, но и здравни (не като безработен, а двойно по-високи)
Справка: КСО, чл.4, ал. 3, т. 2
Освен това Ви трябва регистрация като самоосигуряващо се лице, подаване на декларации Д1 и т.н.
#2 | 14.11.2023, 09:19
Публикации: 3 / 0
Благодаря за информацията . Относно следното , тъй като продажбите месечно са малка сума 200 до 300 лв  значи ли че е освободен от осигуровки тъй като не получава възнаграждение поне минимална заплата .

(изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
#3 | 14.11.2023, 09:43
Публикации: 9299 / 1558
Не, не значи.
Това, което цитирате, се отнася за друго. Вие извършвате търговска дейност, а не полагате труд без трудово правоотношение. Посочила съм точката, в която попадате
#4 | 14.11.2023, 10:11
Публикации: 2116 / 147
Здравейте , имам следният въпрос преди да се консултираме и със счетоводител. , Физическо лице което в момента е безработно ( плаща си само здравно осигуровки) продава в Олх и изпраща с наложен платеж ( не лични вещи а ръчно изработени артикули)   Освен деклариране на продажби и данък 15 % от тях , трябва ли да се плащат и пенсионни осигуровки ,?
  Закон за занаятите, Наредба за СОЛ, КСО, ЗДДФЛ, счетоводител. А може да започнете и със счетоводител, но търсете, който знае за какво става дума. Аз например със Закона за занаятите не съм запознат. Нещо там майсторски свидетелства и т.н. има там. Но го знам от една млада колежка. Законът не съм го чел.
#5 | 14.11.2023, 12:44
Публикации: 2966 / 392
Ако са ръчно изработени неща, без да се по поръчка, може да се води възнаграждение за авторско право.
#6 | 14.11.2023, 15:24
Публикации: 4368 / 719
Авторско право за плетене на терлици? :)
#7 | 14.11.2023, 17:02
Публикации: 2116 / 147
Ако са ръчно изработени неща, без да се по поръчка, може да се води възнаграждение за авторско право.
  Да.
#8 | 14.11.2023, 17:32
Публикации: 2966 / 392
Авторско право за плетене на терлици? :)

Преди време трябва да изясня една художничка. Намерих доста разяснения и СР, разбира се практиката може да се променила, но идеята беше, че когато е изработено и продадено е авторско право, когато е по поръчка е договор/свободна професия с 25%.
Изхождам, че всички подобни продукти могат да се квалифицират по този начин. Не знам за плетенето на терлици конкретно, може да са фенси терлици, с шевици :)
#9 | 14.11.2023, 17:37
Публикации: 2116 / 147
Преди време трябва да изясня една художничка. Намерих доста разяснения и СР, разбира се практиката може да се променила, но идеята беше, че когато е изработено и продадено е авторско право, когато е по поръчка е договор/свободна професия с 25%.
Изхождам, че всички подобни продукти могат да се квалифицират по този начин. Не знам за плетенето на терлици конкретно, може да са фенси терлици, с шевици :)
  Не, защото съгласно ЗАП, може да имаш възложител например за книга, която ще издаваш и той става собственик на книгата и няма друго плащане след това за разпространяване на книгата към автора.
#10 | 14.11.2023, 17:39
Публикации: 2116 / 147
Договори за използване

Чл. 36. (1) С договора за използване на произведението авторът отстъпва на ползвател изключителното или неизключителното право да използва създаденото от него произведение при определени условия и срещу възнаграждение.
(2) Когато отстъпи на ползвател изключително право за използване на произведение, авторът не може сам да го използва по начина, за срока и на територията, уговорени в договора, нито да отстъпва това право на трети лица.
(3) Когато отстъпи на ползвател неизключително право за използване на произведение, авторът може сам да го използва, както и да отстъпва неизключително право върху същото произведение на трети лица.
(4) Отстъпването на изключително право по ал. 2 се извършва изрично и писмено. Ако липсва подобна уговорка, смята се, че е отстъпено неизключително право за използване на произведението.
(5) Ако в договора не е уговорен срок, смята се, че правото да се използва произведението е отстъпено за три години, а за произведения на архитектурата - за пет години.
(6) Ако в договора не е уговорена територията, на която ползвателят има право да използва произведението, смята се, че това е територията на страната, чийто гражданин е ползвателят или където се намира седалището му, ако той е юридическо лице.
(7) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2018 г., в сила от 29.03.2018 г.) Договорът по ал. 1 се сключва индивидуално, чрез организация за колективно управление на права или чрез независимо дружество за управление на права по реда на дял втори "а".
#11 | 15.11.2023, 13:15
Публикации: 3 / 0
Благодаря за информацията , ще се разровим и консултиране то е ясно  , Разбирам че дори и да кажем 500 лв продажби да имаш на месец въпреки че е под Мин заплата  трябва да се платят и осигуровки и данък.
#12 | 15.11.2023, 14:21
Публикации: 9299 / 1558
Разбирам че дори и да кажем 500 лв продажби да имаш на месец въпреки че е под Мин заплата  трябва да се платят и осигуровки и данък.
При това осигуровките се дължат най-малко върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица (в момента 780 лв), а ако на годишна база печалбата от продажбите е по-висока, довнасяте осигуровки върху реалната печалба.

ПП   При доход 200-300 лв месечно и осигуровки по 210-215 лв. доста бих си помислила дали да продължавам така....
#13 | 15.11.2023, 22:30
Публикации: 2116 / 147
Благодаря за информацията , ще се разровим и консултиране то е ясно  , Разбирам че дори и да кажем 500 лв продажби да имаш на месец въпреки че е под Мин заплата  трябва да се платят и осигуровки и данък.

Зависи колко време сте бачкали. Ако сте бачкали 10 дни, няма да са върху 780
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група