Докторант - собственик на ЕООД, осигуровки

09.08.2020, 19:21 2863 8

09.08.2020, 19:21
Публикации: 4 / 1
Здравейте,

Собственик към на ЕООД от 2011та година без да имам трудов договор със себе си като Управител. Самоосигурявам се на минимална заплата.

Между февруари 2015 и януари 2018 вкл. бях редовен докторант в Софийския университет, като получавах държавната стипендия и бях здравно осигурена. Не съм спирала дейността на фирмата през периода, но не съм била и на договор за управление, нито на друг трудов договор другаде. Защитих титла Доктор през март 2018 в срок.

Въпросите ми са:
1. Какви осигуровки дължа за тези три години като самоосигуряващо се лице?
2. Мога ли - сега, т.е. постфактум - да се откажа да плащам всякакви осигуровки за тези три години, щом са покрити здравните и годините се приемат като осигурителен стаж?
3. Какви документи трябва да подам, за да не дължа (пълни) осигуровки за себе си за тези 3 години?

Във фирмата ми няма наети хора, става дума само за моите осигуровки.
Имам готовност за платена консултация ако някой може да ми съдейства с всички документи и процедури.
#1 | 10.08.2020, 00:00
Публикации: 9299 / 1558
1. Според това, какво сте декларирали в декларация ОКД5 при стартирането на дейност
2. За можене - можете, ама няма законово основание за отказ.
3. Заличаване на декларация ОКД5 /ако въобще е възможно/ + липса на каквато и да било Ваша дейност във фирмата Ви, липса на дейност на фирмата

#2 | 10.08.2020, 00:03
Публикации: 352 / 19
Здравейте,

Собственик към на ЕООД от 2011та...

Между февруари 2015 и януари 2018 вкл. бях редовен докторант в Софийския университет, като получавах държавната стипендия и бях здравно осигурена.
Не сте декларирала пред ВУЗ, че сте осигурена на друго основание?
Не съм спирала дейността на фирмата през периода, но не съм била и на договор за управление, нито на друг трудов договор другаде. Защитих титла Доктор през март 2018 в срок.

А предприятието, чийто едноличен собственик на капитала сте има ли реализирани приходи през тригодишния период на докторантурата?

Въпросите ми са:
1. Какви осигуровки дължа за тези три години като самоосигуряващо се лице?

Подайте си искане за издаване на удостоверение по чл.87, ал.6 от ДОПК в териториалната дирекция на НАП по седалище на предприятието и в него ще са записани дължимите осигуровки.

2. Мога ли - сега, т.е. постфактум - да се откажа да плащам всякакви осигуровки за тези три години, щом са покрити здравните и годините се приемат като осигурителен стаж?
Покритието на здравните осигуровки от ВУЗ в случай с действащо предприятие, основание за самоосигуряване не се приема за зачитане на осигурителен стаж.

3. Какви документи трябва да подам, за да не дължа (пълни) осигуровки за себе си за тези 3 години?
И при пенсиониране за осигурителен стаж и възраст ще си закупите осигурителния стаж за тия три години, за които желаете да се откажете?


Във фирмата ми няма наети хора

не мога- разсмяхте ме
Във фирмата ми няма наети хора
, но там където има какви хора играят!
#3 | 12.08.2020, 20:00
Публикации: 4 / 1
2. За можене - можете, ама няма законово основание за отказ.

Фирмата имаше дейност a.k.a. "оцеляване". Поради липсата на прилични доходи не плащах навреме осигуровките.

Заради безобразните натрупани лихви сега искам да се откажа от осигуряването за тези години. НО очевидно нямам такава опция...  :excl:
#4 | 12.08.2020, 20:09
Публикации: 4 / 1
Радвам се, че се забавляват, gergenetsite.

Не сте декларирала пред ВУЗ, че сте осигурена на друго основание?

- Нищо официално няма. Питах в канцеларията, те не знаеха нищо по темата докторант + ЕООД.

А предприятието, чийто едноличен собственик на капитала сте има ли реализирани приходи през тригодишния период на докторантурата?

- Да. И годишни декларации има.
 
Подайте си искане за издаване на удостоверение по чл.87, ал.6 от ДОПК в териториалната дирекция на НАП по седалище на предприятието и в него ще са записани дължимите осигуровки.

- Виждам ги в сайта на НАП.

Покритието на здравните осигуровки от ВУЗ в случай с действащо предприятие, основание за самоосигуряване не се приема за зачитане на осигурителен стаж.

- Правата (като докторант) значи нямат смисъл когато имаш задължения (ЕООД соб-к)?

И при пенсиониране за осигурителен стаж и възраст ще си закупите осигурителния стаж за тия три години, за които желаете да се откажете?

- Не мисля, че ще се налага да купувам стаж. Работя от 19-годишна.
#5 | 12.08.2020, 23:06
Публикации: 829 / 69
Трябвало е да информирате университета, ако се самоосигурявате или Ви осигуряват по трудов договор, например, понеже здравноосигурителните вноски се поемат от ВУЗ-а за студенти до 26 годинишна възраст. Щом имате ЕООД, работите в него, то нямате право на държавна стипендия (не съм напълно сигурен, ще трябва да се провери). Нямате право да закупите и стаж за времето, през което сте карали докторантурата си в случая, тъй като сте работили.
#6 | 13.08.2020, 00:08
Публикации: 829 / 69
Трябвало е да информирате университета, ако се самоосигурявате или Ви осигуряват по трудов договор, например, понеже здравноосигурителните вноски се поемат от ВУЗ-а за студенти до 26 годинишна възраст. Щом имате ЕООД, работите в него, то нямате право на държавна стипендия (не съм напълно сигурен, ще трябва да се провери). Нямате право да закупите и стаж за времето, през което сте карали докторантурата си в случая, тъй като сте работили.
Корекция: няма ограничение до 26 г. възраст за докторанти, на които се поемат здравните вноски.
#7 | 14.08.2020, 16:42
Публикации: 4 / 1
Информирах Университета. Това, че те не предприеха нищо не трябва да е моя вина.
И да, имах право и на стипендия, и здравни осигуровки ми плащаха, възрастта няма значение.

Отделно, че темата тук е как да се възползвам от това, че съм била докторант и да не плащам здравни осигуровки за себе си, които вече са били платени.
#8 | 19.08.2020, 21:19
Публикации: 352 / 19
Ами не се забавляват gergenetsite.
Според мен по темата платените здравни осигуровки по времето на докторантурата и начислените дължими осигуровки като самоосигуряващо се лице са на различни основания и неплатените ще си се олихвяват до предприемане на спиране, прекъсване на давностния срок, оздравителен план и др. възможности.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група