Болнични при 2-ра категория

26.08.2020, 10:26 3094 7

26.08.2020, 10:26
Публикации: 4 / 0
Здравейте,
имам колега който в момента е в продължителен болничен. Същият е втрора категория. Въпросът е времето през което е в отуск по болест ще му бъде ли признато като трудов стаж втора категория.
#1 | 26.08.2020, 14:40
Публикации: 352 / 19
С уговорката, че аз моите колеги не ги знам с какви категории са.

И вас ви интересува след като се върне на работа дали ще му заплащат клас прослужено време за времето на временната нетрудоспособност ли?

Ще му начисляват върху основната работна заплата, а увеличената вноска за категорията труд е за сметка на осигурителя, но тя се внася в професионален фонд и не се взема впредвид при изчисляване на обезщетения.
#2 | 27.08.2020, 08:58
Публикации: 181 / 3
Времето, докато е на тая длъжност /по втората категория / , независимо дали е болничен,
непл .отпуск със стаж или  работи ще му бъде признато за съответната категория труд.
#3 | 27.08.2020, 12:52
Публикации: 4 / 0
Проблемът не е в класа за прослужено време, а в стажа за пенсия, Защото ако времето на болничния му бъде признато за втора категория, ще може да се пенсионира след прилкючването му. В противен случай с това заболяване ще го преназначат на длъжност трета категория и заради два месеца пенсионирането става химера
#4 | 27.08.2020, 14:26
Публикации: 352 / 19
Щом заболяването е от списъка и се налага трудоустрояване в друга категория труд, то с решението на териториална лекарска комисия ще му разгледат документите за друг вид пенсия, различна от категорийна за стаж и възраст.
#5 | 27.08.2020, 15:48
Публикации: 4 / 0
С две думи, ако времето на отпуск по болест му се признае за стаж втора категория, ще може да се пенсионира по възраст за съответната категория. В случай че не се счита за втора категория тези два месеца няма да му стигнат като стаж втора категория и пенсионирането отива като за трета на 60+, Не става въпрос за ТЕЛК и трудоустрояване.
#6 | 27.08.2020, 16:09
Публикации: 352 / 19
Ами да си подаде документите за ранно пенсиониране при труд втора категория и ще трябва да излязат или с разпореждане за отпускане на пенсия или с отказ за отпускане на пенсия.
#7 | 27.08.2020, 16:17
Публикации: 181 / 3
Признават стажа .... Затова искат заверека или УП 3 за категорията , в която се посочва периода през който лицето е било  категория труд. Има неплатен отпуск без стаж, но болнични да не се признават не съм чувала. Говоря за пенсиониране по възраст     
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група