Чл.4, т.13 от ЗМИП

20.08.2020, 14:52 4144 16

20.08.2020, 14:52
Публикации: 829 / 69
Здравейте,
Ако един от съдружниците на дружеството се занимава със счетоводната дейност на предприятието, което не предоставя счетоводни и/или данъчни услуги на външни лица, дали попада в хипотезата на чл.4, т.13 от ЗМИП, която гласи следното:
"лицата, които по занятие предоставят счетоводни услуги и/или консултации в областта на данъчното облагане, както и лицата, които като основна стопанска или професионална дейност предоставят, пряко или непряко чрез свързани с тях лица, съдействие под каквато и да е форма или съвети по данъчни въпроси;".
#1 | 20.08.2020, 16:25
Публикации: 352 / 19
В т.13 не бяха ли складове на едро?

То ако се замислим складове на едро почти няма, масово са складове на дребно с разнос до търговеца на дребно.
#2 | 20.08.2020, 17:00
Публикации: 825 / 178
Хм, това е според теб. Важен е КИД.
И не е 13, а 19 точка.
#3 | 20.08.2020, 17:50
Публикации: 352 / 19
Не е според мен- прочетох го в удостоверенията за регистрация в БАБХ на тия търговски обекти.

Но даже и да е важен КИД, то там търговията на едро и търговията на дребно са приравнени по отношение на минимални осигурителни доходи за класовете.
Къде е определението на какви условия трябва да отговаря един търговски обект за да е склад на едро при положение, че се разнасят стоки по заявки на клиенти - магазинчета -по една торбичка- 2бр.салами, 3кг кренвирши, 2бр.пастет.
#4 | 20.08.2020, 18:13
Публикации: 9 / 0
http://www.dans.bg/bg/msip-091209-menu-bul/faq-mitem-bg

ето тук е определено - това е на дребно
#5 | 20.08.2020, 18:23
Публикации: 352 / 19
Благодаря valmar!
Или за всеки склад трябва да се прави разлика между приходите от търговия на едро и приходите от търговия на дребно и съответно да бъдат посочени с относителни дялове по търговиите в годишния отчет за дейността на предприятието.
#6 | 20.08.2020, 19:35
Публикации: 829 / 69
Какво питам, какво ми отговарят.  :blink:
#7 | 20.08.2020, 22:32
Публикации: 352 / 19
Те по занятие трябвало да добавят и точка учители.

Дружеството попада ли в обхвата на чл.4 от ЗМИП?
Иначе тия, дето са по трудови и приравнени на тях правоотношения не попадат в обхвата на чл.4 от ЗМИП.
Но кой както се уредил и както са го харесали- мене ме проверяваха за доходите ми една учителка- бившата ми свекърва и една социална работничка- леля ми-Колко пари ни дал баща ми?
#8 | 20.08.2020, 23:19
Публикации: 352 / 19
После началникът на отдела, в който работих по трудови правоотношения ме видяла с прическа- трябваше да си сменям личната карта и преди снимката ползвах услугите на фризьор във фризьорски салон, които услуги винаги заплащам в брой и си направила гласов извод, че чак аз я чух:" Виждам я, че разполага с пари!".
Като работим и като знаят какви борби водят да не ни плащат- това виждат!
#9 | 21.08.2020, 00:07
Публикации: 829 / 69

Дружеството попада ли в обхвата на чл.4 от ЗМИП?
Иначе тия, дето са по трудови и приравнени на тях правоотношения не попадат в обхвата на чл.4 от ЗМИП.
Но кой както се уредил и както са го харесали- мене ме проверяваха за доходите ми една учителка- бившата ми свекърва и една социална работничка- леля ми-Колко пари ни дал баща ми?
Дружеството не попада в обхата на чл.4 от ЗМИП, но аз се чудя за самото лице, което работи там, макар и по облигационни правоотношения с предприятието.
#10 | 21.08.2020, 09:33
Публикации: 11932 / 2174
Дружеството не попада в обхата на чл.4 от ЗМИП, но аз се чудя за самото лице, което работи там, макар и по облигационни правоотношения с предприятието.

Няма да е български закон, ако не те кара да се чудиш...
Преди години подавах на една фирма документи за регистрация по ЗДДС. Дейността и е по-специфична и отказаха - не сме подлежали. Фирма със същата дейност обаче имаше вече регната. И така подавахме до краен резултат - регистриране. Извинявам се за офтопика.  :smile1:

Бих казала по въпроса, че по-скоро отговорът е НЕ. Лицето няма дейност счетоводни услуги, които е предложило на фирмата като част от своята независима икономическа дейност. То я упражнява строго в рамките на само това предприятие . Ако някой твърди друго обаче има шанс също да е уверен в отговора си...

Хубав ден !  :smile1:
#11 | 21.08.2020, 10:09
Публикации: 829 / 69
Малко е абсурдно, ако трябва да го прави - кого ще докладва при нарушение - себе си ли? Май все повече се обеждавам, че понякога законотворчеството ни е лишено от логика?
#12 | 21.08.2020, 10:49
Публикации: 927 / 28
vatreshni_pravilaFID@dans.bg - във връзка с Вътрешни правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма

 На този имейл ли се изпраща уведомлението
#13 | 21.08.2020, 12:04
Публикации: 352 / 19
Малко е абсурдно, ако трябва да го прави - кого ще докладва при нарушение - себе си ли? Май все повече се обеждавам, че понякога законотворчеството ни е лишено от логика?

Не, докато консултира по данъчни казуси има достъп до регистрите на консултирания и ако се появи съмнение за някоя сделка, трябва да е забави или впише в регистъра и ги уведоми, че те са убити от работа и се чудят на кого да делегират още малко от служебните си задължения.
#14 | 21.08.2020, 12:56
Публикации: 352 / 19
И това важи не само за счетоводители, ами и за юристи- свободни професии, които нямат началници по служебни правоотношения да им нареждат безумия от капризите си в работно време и да ги заплашват, че ще ги уволнят дисциплинарно.
#15 | 21.08.2020, 14:38
Публикации: 829 / 69
vatreshni_pravilaFID@dans.bg - във връзка с Вътрешни правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма

 На този имейл ли се изпраща уведомлението
fid@dans.bg
https://www.dans.bg/bg/contacts-menu-bul
#16 | 21.08.2020, 15:33
Публикации: 24 / 1
Да. И аз го пратих на този: fid@dans.bg
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група