Граждански договор с чуждестранна фирма в ЕС

11.09.2020, 15:16 460 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.09.2020, 15:16
Публикации: 3 / 0
Предстои да сключа граждански договор за извършване на услуга с чужда фирма в ЕС. Работата ще се извършва от тук. Като възнаграждението не е фиксирано на месец, а ще бъде спрямо заетост и обем работа, но при всички положения под МРЗ на месец.

В момента съм регистриран в Бюрото по труда и получавам обезщетение. Получавам и сума по застраховка въз основа на служебна бележка от Бюрото по труда.

Доколкото разбирам, след като възнаграждението няма да надвишава МРЗ месечно, това няма да се отрази на регистрацията и обезщетението ми, и ще запазя и двете обезщетения.
Въпросът ми е, така ли е, и трябва ли да информирам, и по какъв начин НОИ или Бюрото по труда за наличието на подобен договор, след като бъде подписан?
#1 | 13.09.2020, 10:15
Публикации: 3 / 0
Да разбирам ли, че никой тук не е компетентен по въпроса?
#2 | 13.09.2020, 15:17
Публикации: 7071 / 1045
Съгласно КСО ,чл. 54д. ал.1 Изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при:
1.  започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване по този кодекс, ... или законодателството на друга държава


Според данните, които представяте, Вие не подлежите на осигуряване по чл. 4, ал.3, т.5 или 6 от КСО, но не мога да знам дали подлежите на осигуряване по законодателството на друга държава. Нямам никаква представа как се третират ГД в различните европейски държави. Не мога да знам дали въобще приемат изпълнението на услуга от ФЛ, което не е регистрирано като упражняващо дейност /свободна професия, ЕТ, фирма.../.
Изчакайте мнението на по-знаещите колеги. Днес все пак е почивен ден :)

Казвате, че  възнаграждението ще е спрямо заетост и обем работа. Предполагате, че ще е под МРЗ месечно. Да предположим, хипотетично, че в един месец изникне повече работа и Ви платят над МРЗ. Да предположим че законодателството им е същото като българското и за този месец Ви внесат осигуровки. Какво става тогава? Месеца е минал, а Вие сте пропуснали срока да уведомите НОИ за започването на дейност, подлежаща на задължително осигуряване  :blink:
Абе объркана работа  :blink:

Искам само да Ви напомня, че независимо от размера на възнаграждението, при извършване на услуга към фирма в ЕС сте длъжни да се регистрирате по ДДС в 7-дневен срок ПРЕДИ получаване на първото плащане.
#3 | 14.09.2020, 11:24
Публикации: 408 / 12

Искам само да Ви напомня, че независимо от размера на възнаграждението, при извършване на услуга към фирма в ЕС сте длъжни да се регистрирате по ДДС в 7-дневен срок ПРЕДИ получаване на първото плащане.
Хм, а в хипотезата на чл.3, ал.3 от ЗДДС дали не може да попадне там? :question:
#4 | 14.09.2020, 12:46
Публикации: 2497 / 281
Всъщност, по отношение на осигуровките, би трябвало да важи нашето законодателство и фирмата- платец да се съобрази с него. /тъй като за лицето е приложимо то - поне така предполагам, няма как да знаем със сигурност, но щом ползва обезщетение за безработица.../
#5 | 15.09.2020, 17:43
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговорите дотук.
Вече конкретно, става въпрос за Полша. А договорът е формулиран като CONTRACT OF MANDATE (не знам дали е договор за услуга). Защо трябва да се регистрирам по ДДС?
Трябва ли да предприема някакви действия след подписване на договора?
По какъв начин и кога се декларира и внася данъка?
#6 | 18.09.2020, 12:37
Публикации: 2497 / 281
Намерете си счетоводител
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове