Промяна осигуряването на СОЛ след пенсионирането и продължаване на дейността.

21.09.2020, 14:00 1013 2

21.09.2020, 14:00
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Не съм сигурен, че тук е правилното място за моя въпрос. Ако не е моля да ме пренасочите към такова.

Аз съм СОЛ и се осигурявам за "инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт". От месец юли т.г. съм пенсионер. Доколкото знам мога да спра да се осигурявам за горните събития и да продължа само със здравните осигуровки. Знам, че това мога да направя в началото на всяка календарна година. Не ми е ясно как да попълня декларацията за регистрация на СОЛ, при положение че трябва задължително да маркирам едно от двете възможности ("инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт" или "за всички осигурени социални рискове"). Бихте ли ми помогнали с попълването, така че да продължа да се осигурявам само здравно от 1.1.2021.

Благодаря предварително!

С уважение
Аврам Михаел
#1 | 21.09.2020, 14:19
Публикации: 9299 / 1558
Не подавате декларация за смяна на осигуряването. В поредната Д1 посочвате само здравни осигуровки. Толкоз.
И може да го направите още от 01.08, след като сте пенсионер от м.07.. Все още има време за Д1 за м.08.
Промяната, която може да се прави само от 01.01. е относно избора на осигуряване или неосигуряване за общо заболяване и майчинство.  Това Вас не Ви касае
#2 | 21.09.2020, 15:01
Публикации: 2 / 0
Много благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група