Болничен на самоосигуряващ се

14.09.2020, 11:02 2117 3

14.09.2020, 11:02
Публикации: 13 / 2
Болничен при самоосигуряващ се .
Здравейте , имам такъв казус. Едноличен търговец - самоосигуряващ се на патент - работи сам без работници. В края на февруари 2020 г. си чупи и двете ръце. Имаше операция на едната и т.н.Подадохме декл.за прекратяване на патентната дейност защото се наложи да затвори магазина,за да не му плаща ограмния наем. оттогава е в болнични . Последният болничен беше до 15,08,2020 г. но лекарите я мотаят по ЛКК , ТЕЛК и най накрая решиха ,че ще и продължат болничния със стара дата.Т.е. ще и издадат болничен от 16,08,2020 г. като продължение, но  ще и разглеждат документи и условието било да не работи. Тя не работи и няма как да работи защото след 3-4 месеца и предстои нова операция ,за да извадят железата от ръката .сега трябва да подам декларация обр.1, но без болничен, защото болничният ще и го издадат не се знае кога само се знае,от кога ще и го издадат./ ще чакам до последно да пусна декларацията/ ,но ако няма болничен в декларацията ще фигурират задължения за осигуровки и това не е проблем,защото след като получа болничния ще пусна корекция на декларацията ,но тя се опасява че поради тази причина може лекарите да решат ,че тя работи и да не и издадат болничен. Смятате ли ,че това може да и попречи да получи болничния.
предварително благодаря
#1 | 14.09.2020, 11:24
Публикации: 6679 / 661
Подайте д.1 с дни в болничен. Платете здравните осигуровки, а болничния ще представите в НОИ след издаването му.
#2 | 27.09.2020, 23:10
Публикации: 6 / 1
Здравейте, имам подобен казус  и ще съм благодарна да получа отговор. Едноличен собственик на ЕООД се осигурява само за ф.Пенсии и НЗОК във ЕООД и работи на трудов договор в друга фирма, там е осигурен за всички рискове, но не на максималния доход. Има издаден един болничен, който е представен в фирмата, където е на трудов договор, от ЕООД-то няма право на болнични.  Въпроса ми е : Когато се подава Д1 като самоосиг. лице трябва ли да се посочат 3 дни без осигуровки, тъй като осигуровки трябва да се внесат върху МОД 610.00 лв. Предварително благодаря
#3 | 27.09.2020, 23:28
Публикации: 9339 / 1571
Щом като СОЛ не се осигурява за ОЗМ, болничните не се отразяват върху осигуряването като СОл. Д1 се подава по начина, по който се подава и да месеците без болничен.  Освен ако за периода на болничния не е подал ОКД5  за спиране на самоосигуряването.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група