Граждански договор

27.09.2020, 09:22 2544 5

27.09.2020, 09:22
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следния въпрос:
Искаме да назначим на граждански договор за 1 /един/ месец, за извършване на определена дейност лице което е регистрирано на борсата и получава обезщетение за безработица, съответно като не надвиша ме МРЗ за страната?
#1 | 27.09.2020, 10:22
Публикации: 829 / 69
Здравейте, имам следния въпрос:
Искаме да назначим на граждански договор за 1 /един/ месец, за извършване на определена дейност лице което е регистрирано на борсата и получава обезщетение за безработица, съответно като не надвиша ме МРЗ за страната?
Ако има място на работа, трудов договор, може да Ви се иска граждански договор, но законодателството друго пее.
#2 | 27.09.2020, 13:51
Публикации: 4367 / 719
Както сте написали въпроса прилича много на ТД.
Да направим няколко (не всички) принципни разлики между ГД и ТД :)

- при ГД "възлагаме" на изпълнителя, при ТД "назначаваме" работника. Тези понятия може да изглеждат отнесено, но не е маловажно как ще се използват в разговор с проверяващ, например. На ИТ няма да направи добро впечатление, че "назначавате на граждански договор" и веднага ще подскаже, че под ГД искате да скриете ТД :)

- при ГД изпълнителят трябва да предостави резултат, при ТД - труд. Понякога е трудно да се разграничат, понеже, все пак, трудът води до резултат;

- при ГД изпълнителят, в рамките на договорения срок, може сам да си определя кога, къде, колко да работи. При ТД го определя работодателят - работно време и работно място (дори и да е вкъщи) и т.н.
#3 | 27.09.2020, 19:12
Публикации: 11932 / 2174
Вероятно питането е дали, ако лицето има граждански договор и сума, договорена в него под МРЗ / но след приспадане на НПР / ще продължи да получава обезщетение за безработица . Като вземете предвид поясненията на колегите по-горе и договорът наистина е граждански , а сумата договорена в него под МРЗ след приспадане на НПР няма проблем лицето да продължи да получава и обезщетение за безработица едновременно с възнаграждението по ГД.
#4 | 06.10.2020, 11:08
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Може ли лице, което е на граждански договор да получава ваучери за храна (60лева)?
#5 | 06.10.2020, 11:28
Публикации: 11932 / 2174
Вижте прикачения файл - може да Ви насочи към отговора.

От текста :
Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група