Ддс СД за юли и август при смърт на Едноличен Търговец и правоприемане от наследник

08.10.2020, 11:19 1006 0

08.10.2020, 11:19
Публикации: 154 / 5
Здравейте,
Съпругът ми ЕТ рег по ДДС почина на 19,юли 2020.
Служебно Дерегистриран по ДДС от НАП на 19,07,2020

Все още търся отговор *** Как следва да се подадат СД за м юли и м август 2020 ? ****


Дъщеря ми на 27 юли 2020 стана правоприемник на предприятието на ЕТ .
На 23 август 2020 /след месец / излезе вписаното обстоятелство в ТР  и получи нов булстат .
На 03 септември 2020 излизе и нейната регистрация по ДДС.

Ясно е ,че с новият булстат и рег по ДДС нейният първи данъчен период е м. септември!


Само да отбележа ,че след датата на смъртта на съпруга ми не са издавани фактури за продажба и няма получени фактури за покупки.

Тук намерих отговор от НАП с описан  идентичен въпрос и същата ситуация ,но пак не ми стана ясно! По долу копирах само отговора
***********************
По смисъла на чл.111, ал.1 от ЗДДС, към датата на дерегистрация се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и/или услуги, за които е ползвало изцяло или частично данъчен кредит и които са:
1. активи по смисъла на Закона за счетоводството, или
2. активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, различни от тези по т.1.
На основание чл.111, ал.2, т.2 от ЗДДС, правилото по ал.1 няма да се
приложи, когато при смърт на регистрирано по ЗДДС лице – едноличен търговец, предприятието му е поето по наследство или завет от лице, което е регистрирано по ЗДДС, или се регистрира в срок от 6 месеца от датата на смъртта – само за наличните стоки и услуги към датата на регистрацията.
Предвид гореизложеното, при поемане на предприятието на починало лице и регистрация на правоприемника по ЗДДС в 6 месечен срок от датата на смъртта, за наличните стоки и услуги към датата на регистрацията няма да възникне задължение за начисляване на данък по чл.111, ал.1 от закона.
За получените по наследство стоки и услуги е приложима и разпоредбата на чл.10, ал.3 от ЗДДС. По силата на тази норма, когато данъчно задължено по закона лице придобие по наследство стоки или услуги, то е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях, включително на правото на приспадане на данъчен кредит и на задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група