Невнесена декларация обр. 1

29.10.2020, 14:52 1683 4

29.10.2020, 14:52
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

Преди близо 1 година се свързах със счетоводителката на минал работодател да я попитам защо ми излизат неплатени осигуровки за даден месец ( 08.2016г.). Тя ми каза, че ще направи справка и ще се чуем. Мина време и не поучих отговор от нея. Днес гледам, че същия месец продължава да излиза в системата на НАП => имам прекъснати здравни права.

Някой сблъсквал ли се е с подобен казус и намерил ли е решение?
- от НАП ми казаха да се свържа с тогавашния ми работодател, но фирмата вече е закрита...
Към кого мога да отнеса проблема си така, че да реша този проблем?
#1 | 29.10.2020, 16:27
Публикации: 364 / 42
Ако фирмата наистина е закрита, би трябвало да е предала ведомостите за РЗ в осигурителен архив към НОИ. Идете в осигурителен архив и подайте молба да ви издадат УП-2 с осигурителния доход за този липсващ месец / това е равнозначно на  информацията която би трябвало да е подадена в системата на НАП/.
Ако не са предали ведомостите в Осигурителния архив единствения вариант е да търсите работодателя на тази фирма, или на друга негова фирма, която е правоприемник на закритата фирма.
Но един месец без здравни осигуровки не може да прекъсне здравноосигурителните ви права.
#2 | 29.10.2020, 16:50
Публикации: 4365 / 719
След като фирмата е закрита - може ли да се подаде Д1 от/за несъществуваща фирма?
Здравните права са едно, а какво дава системата на НАП като осигурителен доход за този месец 08.2016 - има ли някаква сума?
#3 | 29.10.2020, 17:16
Публикации: 4 / 0
Но един месец без здравни осигуровки не може да прекъсне здравноосигурителните ви права.

Да, трябват 3 месеца. Аз имам няколко повече, но не мога да си платя този 1 месец. Искам да си платя всичките за да зная, че ми е чисто :)

След като фирмата е закрита - може ли да се подаде Д1 от/за несъществуваща фирма?
Здравните права са едно, а какво дава системата на НАП като осигурителен доход за този месец 08.2016 - има ли някаква сума?

Мисля, че не се проверили статута на фирмата за да ми го кажат. Относно осигурителния доход за този месец в системата им няма нищо.
#4 | 29.10.2020, 17:25
Публикации: 364 / 42
Вероятно проблема е в това, че не е подадена или не е приета по някаква причина Д1 и за това в системата няма нищо /нито здравни ,нито пенсионни вноски/, ако искате документ за дохода и стажа ви писах какъв е начина.
Ако сте имали трудово правоотношение по това време, няма как сама да си внесете вноските за ЗО за този месец. Така ще стои докато работодателя не го оправи, но не е проблема прекъсване на здравните права.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група