Данък наем ЗДДФЛ ?

20.11.2020, 12:29 1503 4

20.11.2020, 12:29
Публикации: 24 / 1
Здравейте,

Имам следният казус: Собственичка на имот отдаващ се поднаем има сключен договор за наем с физическо лице за имота. Месечният наем се заплаща на лицето  ежемесечно по банков път.
Собственичката има желение от 2021 г. единствено месечният наем да се превежда по банковата сметка на сина й, който не е записан като собственик в Н.Акат.

Въпрсът е   единствено сина и ли ще подава ГДД за получният наем или и собственичката ?

Нужно ли е собственичката да прави някакво пълномощно, че се отказва да получава наем по нейната сметка в полза на сина си, за да няма евентуално подаване на ГДД от нейна страна?

Благодаря за получените отговори
#1 | 20.11.2020, 12:47
Публикации: 833 / 69
Здравейте,

Този имот само на един човек ли е собственост? Ако не, то полученият наем се дели на всеки. ГДД се подава от лицето, което получава наема (не съм сигурен 100%). Мисля, че все пак трябва да има някакъв документ, с който се съгласявате синът Ви ще получава парите, а не Вие.
#2 | 20.11.2020, 14:11
Публикации: 4393 / 734
Би трябвало да се разграничава собственикът, който може да отдава под наем (и е ДЗЛ) и реалният получател на парите, по чиято сметка идват. Според мен вторият е само касичка, както и би трябвало да има някакъв документ за това, например тристранен протокол или нещо подобно. Но не съм следил практиката и не съм сигурен :)
#3 | 21.11.2020, 15:30
Публикации: 27 / 2
 Трябва да се сключи Договор за ЦЕСИЯ между собственика и получателя на наема. Наемателят трябва да получи копие от договора (за счетоводството), на базата на който счетоводителя след удържане на ДОД превежда наема. Трябва да се прецени дали получателя на дохода е местно или чуждестранно ФЛ, заради НПРазходи.
#4 | 21.11.2020, 21:34
Публикации: 9338 / 1571
Би трябвало да се разграничава собственикът, който може да отдава под наем (и е ДЗЛ) и реалният получател на парите, по чиято сметка идват. Според мен вторият е само касичка, както и би трябвало да има някакъв документ за това, например тристранен протокол или нещо подобно. Но не съм следил практиката и не съм сигурен :)

Вече може да си сигурен. Доходът от наем на имот е доход/облагаем доход/ на собственика. Това, че наемателят плаща на друго лице без да има някакъв документ "черно на бяло" и с подписи , си е негов проблем. В един момент може да го осъдят , че не си е платил на собственика-наемодател.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група