Отпуск за смърт на роднина

26.11.2020, 08:49 3308 2

26.11.2020, 08:49
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам проблем и се надявам да ми помогнете...
Свекърва ми почина в неделя и кмета на селото ми даде бележка за неделя и понеделник тъй като в неделя трябваше да бъда нощна смяна на работа. Персоналистката ми казва, че само понеделник ми се полага отпуска, тъй като за неделята нямам право на отпуска по закон. Сега аз съм ощетена с 8 часа за неделята. Във вторник се явих на работа, защото по график бях на работа и тогава занесох бележката. Може ли да ми дадете съвет, как е по закон.
 Благодаря Ви предварително
#1 | 26.11.2020, 09:57
Публикации: 4367 / 719
КТ казва: Чл. 157. (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
3. при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

Наредбата казва: Чл. 50. (1) Работникът и служителят имат право на отпуск по чл. 157, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ за деня на съответното събитие и за следващия го работен ден. Когато денят на събитието съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползува в първите 2 работни дни след нея.



#2 | 26.11.2020, 10:31
Публикации: 2 / 0
Ако може, да ми се обясни, неделята как се тълкува като по график е трябвало да бъда  на работа
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група