Документи за пенсиониране

14.12.2020, 09:59 2120 4

14.12.2020, 09:59
Публикации: 112 / 2
На служител му предстои пенсиониране. Никога не съм се занимавала с това и имам въпроси. Самите документи ще ги подава фирма, която се занимава с пенсиониране. Аз какви документи трябва да изготвя? През част от времето, през което е работило лицето при нас е било на втори трудов договор, а през останалото време на основен. За периодът на втори трудов договор не трябва да го вписвам в трудова книжка или бъркам? УП-2 за двата периода отделно ли трябва да издам? УП-3 трябва ли? УП-1 аз ли изготвям или то отпадна? Кога трябва да прекратя трудовия му договор при нас и по кой член от КТ? Ще съм много благодарна, ако ми помогнете!
#1 | 14.12.2020, 11:07
Публикации: 9339 / 1571
За периодът на втори трудов договор не трябва да го вписвам в трудова книжка ? да
УП-2 за двата периода отделно ли трябва да издам? - не за "двата периода", а за всеки ТД по отделно. За основния, ако е бил на пълно работно време, може да не издавате УП2 и УП3
УП-3 трябва ли? - за допълнителния ТД - да. За основния - ако осигурителния стаж не е равен на трудовия.
УП-1 аз ли изготвям или то отпадна? - УП1 не се ли изготвя от този, който събира, описва и подава документите?
Кога трябва да прекратя трудовия му договор при нас и по кой член от КТ? - прекратявате ТД когато му дойде времето и на основание според случая. Няма изискване за задължително прекратяване на ТД преди, по време или след пенсионирането.
#2 | 14.12.2020, 11:58
Публикации: 4393 / 734
ХХХХХ, относно това:
"УП-3 трябва ли? - за допълнителния ТД - да"
този текст в КСО:
"2. по искане на осигурено лице или негов представител да издава безплатно, в 14-дневен срок, документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд за периоди преди 1 януари 2000 г."
не важи ли (в случай, че работникът е след 2000 г.)?
#3 | 14.12.2020, 12:18
Публикации: 9339 / 1571
Наредба за пенсиите и осигурителния стаж
Чл. 40, ал. 4
 За времето след 31 декември 2002 г., ако продължителността на осигурителния стаж за лицата, работещи по трудово или по служебно правоотношение, е равна на продължителността на трудовия или на служебния стаж, в трудовата или в служебната книжка при прекратяване на правоотношението се вписва от осигурителя следният текст: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж." Ако в трудовата или в служебната книжка не е направено посоченото вписване, осигурителният стаж се установява с документ по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт, издаден от осигурителя.

Вярно, КСО е с по-голяма тежест от наредбата, но изискването си е изискване :)
#4 | 14.12.2020, 12:24
Публикации: 112 / 2
Много благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група