Корекция на д1

20.01.2021, 15:22 2971 14

20.01.2021, 15:22
Публикации: 4 / 0
Колеги,моля за мнение по следния казус:Работодател съм на лице по втори трудов договор.Лицето е пенсионер.При изчисляване на социалните и здравни осигуровки включвам сумата от дохода при първия работодател и довнасям разликата до максималния осигурителен доход.Получих съобщение от НАП съгласно чл.103,ал.1 от ДОПК с изискване да коригирам информацията подавана с Д1 и Д6 за второто полугодие на 2020 г.Следва да огранича дохода на лицето само за целите на здравното осигуряване,вземайки предвид пенсията му.Не намирам указания как технически да извърша корекциите,тъй като в програмния продукт на НАП клетката за дохода е една и от нея се генерират процентите  и за социалното и за здравното осигуряване.Как да огранича дохода само за здравно осигуряване при изготвяне на работните заплати тепърва?Проблема е технически,мисля.Благодаря на всеки отзовал се с мнение,което да ни е полезно при разрешаване на казуса!
#1 | 20.01.2021, 16:21
Публикации: 314 / 38
Да, проблема е технически. И моята не го прави. Вижте дали от поддръжката на програмата Ви ще предложат някакво решение.
#2 | 20.01.2021, 16:58
Публикации: 6679 / 661
Аз не виждам как може да се подаде д.1 само за здравното.
#3 | 20.01.2021, 17:12
Публикации: 4394 / 734
Извинете ме за разсеяността, но не разбрах какво искат НАП - при начисляване на ЗОВ по втори ТД да се взима предвид и пенсията, както се взима предвид дохода по основния ТД ли?
#4 | 21.01.2021, 08:23
Публикации: 314 / 38
При определяне размера на осигурителния доход за ЗО се взема предвид сумата на отпуснатата пенсия. Без значение дали е по основен ТД, ДУК или друго. Става много весело, когато програмата ти няма възможност да следи максималния праг само за здравно.
#5 | 21.01.2021, 10:00
Публикации: 4394 / 734
Снощи, след като написах въпроса си гугълнах накратко и всичко, което намерих казва, че на пенсионери на ТД се начислява всичко върху заплатата, без да се взима предвид пенсията, както на непенсионер. Намам такива пенсионери и ако има такова нещо, което казват НАП съм го пропуснал.

Но друго ми идва на ум - в днешно време работодателят може въобще да не знае, че работникът му е пенсионер и няма как да се съобразява с пенсията му... освен техническата невъзможност.
#6 | 21.01.2021, 10:28
Публикации: 11960 / 2182
И аз се учудвам от тази активност по отношение на пенсията и трудовите доходи по КТ. В Т2 на СОЛ е ясна логиката, но тази инициатива за пенсионер на трудов договор ми е нова . Тя даже програмата на НАП не знам може ли технически да прави това прецизиране - не съм проверявала, но ако и тя не го прави се питам тези препоръки как се изпълняват ?
#7 | 21.01.2021, 11:53
Публикации: 4394 / 734
То по-важно е основанието да го искат (сега), нещо се епроменило ли?!?
#8 | 21.01.2021, 12:30
Публикации: 314 / 38
Чл. 40, ал. 1, т. 6 от ЗЗО
(изм. - ДВ, бр. 49 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) за лицата, получаващи доходи на различни основания, посочени в т. 1, 2, 2а, 3, 4 и 5, вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи и в предвидените за тях срокове по реда, определен в чл. 4а, ал. 6 и чл. 6, ал. 11 от Кодекса за социално осигуряване;

А т. 4 е за пенсионерите
4. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд - размерът на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях; вноските са за сметка на държавния бюджет и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят;
#9 | 21.01.2021, 12:47
Публикации: 4394 / 734
Благодаря. Значи, теоретично, всеки месец трябва да искаме декларация или бележка от пенсионера колко му е пенсията за даден месец... ако той си я знае до стотинка и ако аз въобще знам, че даденият работник е пенсионер де. Хитро, но не много изпълнимо.

Сега идва следващото - задължен ли е работникът, на отправено от мен запитване, да ми отговори дали е пенсионер или не? Или трябва да поискам информация служебно от НОИ? Теоретично де...

И ако програмата на НАП не може да спазва закона и да дава възможност за разграничаване на сумите за ДОО и ЗОВ, следва ли, че са увредили интересите ни, предоставяйки некачествен продукт и подбуждайки ни да подаваме неверни данни? :)
#10 | 21.01.2021, 12:56
Публикации: 314 / 38
Аз лично не виждам как може да се подаде доход различен за ДОО и за ЗО, освен ако не се подаде на два реда. Не съм пробвала, понеже не ми се експериментира. И пак заради това не съм искала от пенсионерите сумата на пенсията, за да видя има ли някой, който надхвърля максималния праг.
#11 | 25.01.2021, 12:34
Публикации: 4 / 0
Не може.Дадоха ми указания да подавам две декларации 6,една само със СО и една с ъс ЗО.Пуснах искане да ми дадат от НАП писмени указания за представянето на Д1 и Д6 ежемесечно.
#12 | 25.01.2021, 12:57
Публикации: 314 / 38
Споделете после как се подава.
#13 | 25.01.2021, 13:12
Публикации: 4 / 0
Подадох писмен отказ към НАП да подавам ръчно изготвени две Д6 всеки месец,тъй като в мед.център работят няколко лекари-пенсионери с максимален доход.Базирах се на Становище на Румяна Станчева-експерт по социалното осигуряване.Цитирам:"Когато сборът от възнаграждението по трудовия договор и пенсията са в размер по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход(при мен случаят е такъв),от максималният размер на осигурителният доход се ПРИСПАДА размера на пенсията и върху ОСТАТЪКА от трудовото възнаграждение се начисляват здравно осигурителни вноски."
Ако получа указания в писмен вид от НАП ще споделя задължително.
РС : В старата програма на НАП,мисля,че базите за изчисляване на СО и ЗО бяха позиционирани в две отделни клетки и беше възможно да се ограничи доходо за целите на ЗО.Сега на практика е невъзможно.И в счетоводния софтуер не виждам опция.
#14 | 25.01.2021, 13:23
Публикации: 4 / 0
То по-важно е основанието да го искат (сега), нещо се епроменило ли?!?
Наетото лице при нас на втори ТД,по съвет на "приятел" от НАП е подало искане към институцията за възстановяване на надвнесени ЗОВ.На база на това искане получих уведомление да подам коригиращи декларации,в позицията си на втори работодател,като огранича дохода за целите на ЗО,включвайки пенсията.На место не можаха да ми обяснят как трябва да изготвя корекциите,затова внесох писмен отказ,прилагайки становището на Р.Станчева-експерт  по социалното осигуряване.Аз съм начислявала ос.вноски до  максималния размер,вземайки базата от първия договор и мисля,че това е правомерно.При максимален размер на пенсия и почти максимален размер на първи договор,доходи от втори и трети договор,сумата,която е изискана за възстановяване  за 6 месеца назад е приблизително 300.00 лв.И това са здравните осигуровки,които държавата внася върху пенсията.Стана много объркано обяснени.Дано ме разбрахте.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група