Покриване на загуба за 2020 г.

02.02.2021, 00:01 3579 3

02.02.2021, 00:01
Публикации: 62 / 0
Здравейте и моля да не ме съдите. Изчетох стандарта и пак не съм сигурен в разсъжденията ми.
За 2019 г. дружеството има реализирана данъчна и счетоводна печалба. Корпоративен данък платен.
За 2020 г. дружеството реализира данъчна и счетоводна загуба.
Мога ли да кажем като приключвам или сега в януари на 2021 г. да закрия/ покрия счетоводната загуба за 2020 г. със счетоводната печалба за 2019 г.?
Знам, и съм сигурен, че обратния вариант счетоводната(данъчна) загуба за 2019 г. мога да покрия и приспадна със счетоводната (данъчна) печалба за 2020 г.

#1 | 02.02.2021, 00:34
Публикации: 829 / 69
Здравейте,

Счетоводителят може само да съветва да се покрият загуби от текущия или минал период, но без протоколирано решение на ръководството на предприятието това няма как да бъде факт или не е редно да се случи. На първо време ГФО следва да се приеме и да се вземе решение какво ще се прави с отчетените резултати от дейността, а Вие дотогава си чакате. Но има и вероятност собствениците да искат загубите да си останат непокрити.
#2 | 02.02.2021, 12:08
Публикации: 62 / 0
Здравейте,

Счетоводителят може само да съветва да се покрият загуби от текущия или минал период, но без протоколирано решение на ръководството на предприятието това няма как да бъде факт или не е редно да се случи. На първо време ГФО следва да се приеме и да се вземе решение какво ще се прави с отчетените резултати от дейността, а Вие дотогава си чакате. Но има и вероятност собствениците да искат загубите да си останат непокрити.
Така е, изцяло предложението е даже на собственика и то е продиктувано от следната ситуация.
Фирмата от февруари 2021 вече няма дейност. Прекратява изцяло, но няма да я ликвидира.
Стартира дейност през 2019 г. имаше доста добър договор с клиент и за 2019 реализира печалба около 12600 лв.
Но за съжаление в края на 2020 г. договора, който имаха подписан с клиент приключи и съответно прохода спря. А служителите ги задържаха 1-2 месеца, защото са висококвалифицирани с цел да не ги изгубят. Така от повече разходи за заплати на служители се отчете данъчна и счет.загуба за 2020 г. в размер на около 11К.
И това което предложих, а и управителят също е да се покрие загубата за 2020 г. с неразпределената печалба от 2019 г. И останалите суми по неразпределена печалба от 2019 г. да си ги изплати като дивидент. Възможно ли е? Според мен да, но не съм го имал като казус до сега и исках да ми потвърди някой.
#3 | 02.02.2021, 12:17
Публикации: 288 / 46
За възможно е възможно, но през 2021-ва година. Поне по мое скромно мнение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група