Освобождаване по чл. 328 ал.1 т. 2

16.02.2021, 15:53 12483 7

16.02.2021, 15:53
Публикации: 1 / 0
Здравейте, предстои ми осовобждаване по член 328 ал.1 т.2 .
Позицията ми се закрива в съответното населено място и няма да бъде откривана в друго населено място.

При съкращаване по този член мога ли да кандидатствам за обезщетение за безработица?
Договорката ми с работодателя ми е да няма обезщетение работни заплати.
Има ли някакви уловки при този член и възможно ли е да имам някакви бъдещи проблеми от страна на работодателя?

Предварително благодаря.
#1 | 16.02.2021, 16:14
Публикации: 540 / 74
Имате право да се регистрирате в БТ и да получавате обещетение за безработица.
#2 | 16.02.2021, 16:28
Публикации: 9299 / 1559
Договорката ми с работодателя ми е да няма обезщетение работни заплати.
Договорката си е договорка, но закона си е закон. Имате право на обезщетение от една заплата, ако до 1 месец не си намерите работа. Ваша работа е дали ще си потърсите или не това обезщетение. Срокът, в който можете да си го поискате е 3 години. Освен това: от НОИ ще Ви подканят да го потърсите още след изтичането на първия месец. Самото обезщетение за безработица ще се плаща след този месец, през който имате право на обезщетение по чл.222, ал.1.
Другият проблем е, ако имате някаква защита по чл 333 - дете до 3 г, заболяване и др.
Колкото до борсата: чл.328, ал.1, т.2 предполага обезщетение според стажа и дохода. За да имате право на обезщетение за безработица, трябва да отговаряте и на други условия: да имате 12 от последните 18 месеца с осигуровки за безработица, да нямате право на пенсия по възраст, да не сте осигурени на друго основание. Има значение и кога за последно сте получавали обезщетение от борсата
#3 | 16.02.2021, 16:36
Публикации: 68 / 17
Самото обезщетение за безработица ще се плаща след този месец, през който имате право на обезщетение по чл.222, ал.1.
Което от всякъде е незаконно, и се чудя (не се чудя де - "тука е така") кога масово ще се разбере това , ама понеже хората не знаят и каквото им кажат "от НОИ-ту"
#4 | 16.02.2021, 17:50
Публикации: 27 / 1
За периода на обезщетението по чл.222, ал.1 трябва да си подадете декл.7 и да си внесете здравни осигуровки, защото за него не се дължат здравни осигуровки.
#5 | 16.02.2021, 19:52
Публикации: 9299 / 1559
Което от всякъде е незаконно, и се чудя (не се чудя де - "тука е така") кога масово ще се разбере това , ама понеже хората не знаят и каквото им кажат "от НОИ-ту"

Абе съвем си е законно.
Чл. 54г.  (1) Изплащането на паричното обезщетение за безработица се спира за периода, през който лицето получава обезщетение за временна неработоспособност или обезщетение за оставане без работа на основание нормативен акт.

Като се има предвид, че това обезщетение може да бъде потърсено до 3 години след прекратяване на ТД и доста след края на обезщетението за безработица, направо си е защита срещу евентуални проблеми с връщане на пари и лихви
#6 | 17.02.2021, 06:04
Публикации: 68 / 17
Ами "евентуалните работи" не са работа на НОИту, "когато се случи, тогава и ще се случи". Изобщо не е законно, още повече че не може лелката от гишето да казва "ама идете да си земете първо това обезщетение", щото тя точно това прави: "казва".
И за пример, че отн.скоро "ми мина през погледа": "НОИту на Враца" например си спазва разпоредбите и никому нищо не казва/праща, отпуска си обезщ. за безработица от първия възможен ден и не "подканва хората да правят неща". :)
#7 | 17.02.2021, 08:15
Публикации: 11934 / 2174
И за пример, че отн.скоро "ми мина през погледа": "НОИту на Враца" например си спазва разпоредбите и никому нищо не казва/праща, отпуска си обезщ. за безработица от първия възможен ден и не "подканва хората да правят неща". :)

Наблюдавам същата практика и при нас на местно ниво, което ме изненада и при първия случай помислих, че е инцидентно, но ... продължават в същия дух. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група