Заприхождаване на стока от митническа декларация

16.07.2015, 13:32 7733 8

16.07.2015, 13:32
Публикации: 182 / 0
http://www.qwerty1/451-5-1-13-vnos-na-surovini/

тази статия ме обърква.Съгласно нея стоката се заприхождава по курса на Митническата декларация.Може ли коментар?
#1 | 16.07.2015, 13:41
Публикации: 182 / 0
нали стоката се заприхождава в счетоводството по курса за дена на издаване на инвойса,а не както е коментирано в тази статия/по курса от МД/?
#2 | 16.07.2015, 15:52
Публикации: 68 / 58
нали стоката се заприхождава в счетоводството по курса за дена на издаване на инвойса,а не както е коментирано в тази статия/по курса от МД/?

Да.
#3 | 16.07.2015, 19:09
Публикации: 57 / 3
Центалният курс на БНБ към датата на издаване на импортната фактура е различен спрямо валутния курс за митническите оценки който се прилага от Митническите власти в повечето случаи е той е малко по - висок 
#4 | 17.07.2015, 10:16
Публикации: 182 / 0
Да,това ,че курсовете са различни ми е ясно.Само искам да знам по кой курс се заприхождава стоката-по курса за деня от инвойса или този от МД.Просто тази статия ме обърка-в примера стоката е заведена по курса от МД.
#5 | 17.07.2015, 11:45
Публикации: 26 / 6
СС № 21 - ЕФЕКТИ ОТ ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ КУРСОВЕ
3.1. Сделките в чуждестранна валута, с изключение на тези за покупка и продажба на валута, се вписват в левове при първоначалното счетоводно отразяване, като към сумата в чуждестранна валута се прилага централният курс към датата на сделката.

И аз осчетоводявам с централния курс на датата на фактурата.
#6 | 11.03.2021, 18:43
Публикации: 5 / 0
СС № 21 - ЕФЕКТИ ОТ ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ КУРСОВЕ
3.1. Сделките в чуждестранна валута, с изключение на тези за покупка и продажба на валута, се вписват в левове при първоначалното счетоводно отразяване, като към сумата в чуждестранна валута се прилага централният курс към датата на сделката.

И аз осчетоводявам с централния курс на датата на фактурата.

А когато Инвойсът е издаден през миналата година, а стоката пристигне с митническа декларация през настоящата??? Тогава как процедираме с валутния курс?
#7 | 12.03.2021, 10:46
Публикации: 1704 / 207
СС № 21 - ЕФЕКТИ ОТ ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ КУРСОВЕ
4.3. За сделки, които ще бъдат приключени през последващ отчетен период, курсовата разлика, отчетена през всеки от междинните периоди до периода на приключването, се определя от промяната на валутните курсове през този период.
#8 | 12.03.2021, 11:10
Публикации: 5 / 0
СС № 21 - ЕФЕКТИ ОТ ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ КУРСОВЕ

Това го проиграх с една подобна сделка. Оказа се, че всички оценки на разчетите с доставчика, както и на стойността на закупената стока (при плащането, при фактурирането, в края на годината, при фактическо получаване на стоката) се приравняват, в крайна сметка към курса в деня на фактическото заприходяване на стоката. Така че, може да се каже, че статията, съветваща да се оценява внесената стока по курса в деня на митническата и обработка (но не митническия курс), не важи при покупки, приключени в рамките на един отчетен период. Но има резон, когато сделката се приключва в следващ период.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група