Изчисляване изплащане на платен годишен отпуск при плаваща заплата

18.03.2021, 12:01 9614 9

18.03.2021, 12:01
Публикации: 9 / 0
Здравейте! Пиша с въпрос относно изплащането на платен годишен отпуск при плаваща заплата -работя на процент и всеки месец , съответно, заплатата ми е различна. Знам,че се изчислява на базата на дохода за предходен месец. Интересно е,обаче, как винаги като изляза в отпуск получавам по-малко заплащане. За да изясня казуса,ще дам пример :
Предходният месец брутното ми възнаграждание е на стойност 4318,29; разделяйки го на 20 работни дни се получава дневна ставка 215,9. Да кажем, че прогнозирам финалното брутно за този месец да е около 3000. Следейки ведомостта от предишни месеци, разделям 3000/20 работни дни, за да получа дневна ставка 150. Обмислям да пусна 5дневен отпуск. Бих искал да  попитам в този случай как ще се изчисли месечното ми възнаграждание за този месец.
 Благодаря предварително!
Пиша този пост,защото се усъмнявам в правотата на издавания документ за месечно възнаграждание, тъй като всеки път когато си пусна платен годишен отпуск,независимо дали предходният месец е "по-слаб" (тогава го разбирам) или в пъти "по-силен", винаги месечното възнаграждение спада в значителни размери и в трактовката на този контекст, то обезсмисля ли се излизането ми платен отпуск.
#1 | 18.03.2021, 13:22
Публикации: 363 / 40
Технологията е тази, но трябва да съобразите каква част от брутното ви трудово възнаграждение е с постоянен характер, тъй като само тя участва в изчисленията.
Може би част от сумите всеки месец са различни на някаква база и те не са включени при изчисленията.
За справка :
Чл. 17. (1) В брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 или на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда се включват:
1. основната работна заплата за отработеното време;
2. възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда;
3. допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата, с друг нормативен акт, с колективен или с индивидуален трудов договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер;
4. допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 от Кодекса на труда;
5. възнаграждението по реда на чл. 266, ал. 1 от Кодекса на труда;
6. възнаграждението, заплатено при престой или поради производствена необходимост, по чл. 267, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда;
7. възнаграждението по реда на чл. 268, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда.
(2) В брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 от Кодекса на труда се включва съответната пропорционална част от допълнителните периодични или годишни възнаграждения, изплатени след ползването на платения отпуск, като за целта се преизчисляват изплатените възнаграждения за платен отпуск.
#2 | 18.03.2021, 13:33
Публикации: 9 / 0
Технологията е тази, но трябва да съобразите каква част от брутното ви трудово възнаграждение е с постоянен характер, тъй като само тя участва в изчисленията.
Може би част от сумите всеки месец са различни на някаква база и те не са включени при изчисленията.
За справка :
Чл. 17. (1) В брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 или на обезщетенията по чл. 228 от Кодекса на труда се включват:
1. основната работна заплата за отработеното време;
2. възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда;
3. допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата, с друг нормативен акт, с колективен или с индивидуален трудов договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер;
4. допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 от Кодекса на труда;
5. възнаграждението по реда на чл. 266, ал. 1 от Кодекса на труда;
6. възнаграждението, заплатено при престой или поради производствена необходимост, по чл. 267, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда;
7. възнаграждението по реда на чл. 268, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда.
(2) В брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 от Кодекса на труда се включва съответната пропорционална част от допълнителните периодични или годишни възнаграждения, изплатени след ползването на платения отпуск, като за целта се преизчисляват изплатените възнаграждения за платен отпуск.

Всеки месец ми се удържат осигуровки и данъци спрямо процентното ми възнаграждение; пример от фиш за предходния месец:
4318,29 бруто
Осигурителен доход - максимален праг 3000
Общо осигурителни вноски 13,78%
Задължутелни осигурителни вноски 413,40
Сума фонд пенсии от осигурен 197,40
Сума фонд безработица от осигурен 12,00
Сума фонд заболяване от осигурен 42,00
Сума фонд ДЗПО в УПФ от осигурен 66,00
Сума фонд ЗО от осигурен 96,00
Данък по ЗДДФЛ 388,51
Данъчна основа по ЗДДФЛ 3885,05
ОБЩО 801,91

#3 | 18.03.2021, 13:34
Публикации: 4354 / 714
Грубо казано, ако "процентът", като вид допълнително месечно възнаграждение, е вписан в ТД (или във вътрешните правила за заплати) може да приемем, че е с постоянен характер. Ако в ТД пише само за основната заплата и за стажа, а процентът се изплаща по преценка на работодателя (един месец може да има, другия да няма), например със заповед, тогава може да приемем, че не е с постоянен характер и не участва в изчислението на отпуска.

Допълнение - осигуровки и данъци се удържат и при двата вида възнаграждение.
#4 | 18.03.2021, 13:51
Публикации: 9 / 0
В договора фигурира" месечно трудово възнаграждение в размер на "...." процента" от заработения месечен оборот от работника.
Та в този ред на мисли ,гледайки стариъе ди ведомости,реално погледнато,всеки път като изляза отпуск, губя значителна сума пари,независимо дали предходният месец е бил по-силен от настоящия. Затова питам как би се изчислил платебият ми оъпуск за този месец,описано в първия ми пост, и реално ,въобще,има ли смисъл от "платен отпуск", ако винаги ще губя, което го обезсмисля като понятие.
#5 | 18.03.2021, 15:03
Публикации: 363 / 40
На трудов договор ли сте?
#6 | 18.03.2021, 15:04
Публикации: 9 / 0
На трудов договор ли сте?
Да
#7 | 18.03.2021, 15:07
Публикации: 363 / 40
Би трябвало освен това, което цитирате и давате като фиш да има и информация в трудовия договор за :
Основно трудово възнаграждение с постоянен характер ....... лв.
Допълнителни възнаграждения с постояненхарактер....... ....
#8 | 18.03.2021, 15:10
Публикации: 9 / 0
Би трябвало освен това, което цитирате и давате като фиш да има и информация в трудовия договор за :
Основно трудово възнаграждение с постоянен характер ....... лв.
Допълнителни възнаграждения с постояненхарактер....... ....
Не,не съществува, което и мен ми беше странно, но се оказа,юридически,че е възможно....
#9 | 18.03.2021, 15:13
Публикации: 363 / 40
Кодекса на труда изисква:
Чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
1. мястото на работа;
2. наименованието на длъжността и характера на работата;
3. датата на сключването му и началото на неговото изпълнение;
4. времетраенето на трудовия договор;
5. размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски;
6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;
7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане;
8. продължителността на работния ден или седмица.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група