Заем на акционер от акционерното дружество

25.03.2021, 13:58 2023 5

25.03.2021, 13:58
Публикации: 86 / 0
Здравейте,
Имам следните въпроси и ще ви бъда много благодарна ако ми отговорите, защото се лутам цял ден:
Може ли, акционер да изтегли заем от акционерното дружество и след приключване на финансовата година и вземане на решение за разпределяне на дивидент да върне заема като се прихване с начисленият дивидент?
Другият ми въпрос е :Може ли, да се изплати авансово дивидент от акционерно дружество?

Целта всъщност е един от изпълнителните директори да ползва определини средства за собствени нужди.
Предварително благодаря!
#1 | 25.03.2021, 14:52
Публикации: 86 / 0
Подбутвам темичката, в случай че някои реши да се ключи, моля! :wink1:
#2 | 25.03.2021, 15:10
Публикации: 11932 / 2174
Може ли, акционер да изтегли заем от акционерното дружество и след приключване на финансовата година и вземане на решение за разпределяне на дивидент да върне заема като се прихване с начисленият дивидент?

Няма никаква пречка това да стане по указания начин. В Решението за изплащане на дивидент упоменете начина на плащане , а именно с прихващане.
За авансовия дивидент и тука доста теми има, но те всички са сведени до данъчното "разбиране" по въпроса, че авансовият дивидент е скрито разпределение на печалбата / колкото и да не искаме да го приемем, че е така /
#3 | 25.03.2021, 15:21
Публикации: 86 / 0
Много благодаря за отговора.В тази връзка ми възниква въпросът, възможно ли е заемът да се тълкува като авансов дивидент или скрито разпределение на печалбата.

По въпроса за авансовият дивиент , в случай че се внесе данък дивидент текущо и се декларира съответно в декл.по чл.55, отново ли е "скрито разпеделениена печалбата"?
#4 | 25.03.2021, 15:51
Публикации: 11932 / 2174
възможно ли е заемът да се тълкува като авансов дивидент или скрито разпределение на печалбата.

Силно се надявам договорът за заем да елиминира това подозрение.  :smile1:

По въпроса за авансовият дивиент , в случай че се внесе данък дивидент текущо и се декларира съответно в декл.по чл.55, отново ли е "скрито разпеделениена печалбата"?

Ами той е авансов поради това, че сте го платили от неформирана още печалба без значение дали сте го "обгрижили" като дивидент.
#5 | 29.03.2021, 12:34
Публикации: 86 / 0
Благодаря много!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група