Сгрешен код по НКПД в уведомление по чл. 62

16.04.2021, 09:34 3919 10

16.04.2021, 09:34
Публикации: 4 / 1
Здравейте, колеги! Бих искала да Ви помоля за съвет във връзка с допусната грешка при подаване на уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ. Месец февруари 2019 г. назначихме служител, но в подаденото уведомление към НАП съм сгрешила кода по НКПД. Знаете ли дали, ако изпратя корекцията с ел. подпис ще ми го приемат без да се налага да се иска предписание от ИТ? Благодаря Ви предварително за помощта!
#1 | 16.04.2021, 09:51
Публикации: 49 / 5
Сгрешен код, т.е. сте объркали кода на професията му?
2019 г. сте извън срок за подаване, срока му е бил Април 2020 г..
Ако му е сгрешен кода на професията, вие трябва да го обявите и да му го смените с коректния с уведомление по чл.62 ал.5..
Не ви съветвам да коригирате декл.1, без да подадете искане за предписания. Ще направи впечатление. Особено срока за подаване на такива уведомления е 3 дни назад.
Миналата година коригирах декларации заради неплатения отпуск, около 4 месеца. Обаждаха ми се от НОИ, да ме питат какво и за какво се коригират. Дори ме заплашиха с ревизия и искане на писмени обяснения. Служителя искаше да ходи по НОИ на почивка.

#2 | 16.04.2021, 10:08
Публикации: 9261 / 1550
Колко "голяма" е грешката? Какво е посочено в уведомлението, какво е в ТД? Отразило ли се е в Д1?
#3 | 16.04.2021, 10:15
Публикации: 4 / 1
Колко "голяма" е грешката? Какво е посочено в уведомлението, какво е в ТД? Отразило ли се е в Д1?

Изпратила съм уведомление с код за длъжност "главен специалист ", а е трябвало да е за длъжност "главен специалист- поддръжка ". И двете длъжности са с код 3 в точка 12.1 в декларация 1. Не забелязах да има разлика в осигуровките.
#4 | 16.04.2021, 10:41
Публикации: 4 / 1
Сгрешен код, т.е. сте объркали кода на професията му?
2019 г. сте извън срок за подаване, срока му е бил Април 2020 г..
Ако му е сгрешен кода на професията, вие трябва да го обявите и да му го смените с коректния с уведомление по чл.62 ал.5..
Не ви съветвам да коригирате декл.1, без да подадете искане за предписания. Ще направи впечатление. Особено срока за подаване на такива уведомления е 3 дни назад.
Миналата година коригирах декларации заради неплатения отпуск, около 4 месеца. Обаждаха ми се от НОИ, да ме питат какво и за какво се коригират. Дори ме заплашиха с ревизия и искане на писмени обяснения. Служителя искаше да ходи по НОИ на почивка.

Благодаря Ви за съвета. А от НОИ или ИТ идваха ли при вас на ревизия или се разминахте само с телефонен разговор? :blush: В службата ще стане голям панаир, ако докарам ревизия.  :cray:
#5 | 16.04.2021, 11:47
Публикации: 4354 / 714
А ако просто сега подадете нормално Ув62 с верен код... щом няма други разлики в Д1 и т.н.?
#6 | 16.04.2021, 14:21
Публикации: 9261 / 1550
Изпратила съм уведомление с код за длъжност "главен специалист ", а е трябвало да е за длъжност "главен специалист- поддръжка ". И двете длъжности са с код 3 в точка 12.1 в декларация 1. Не забелязах да има разлика в осигуровките.
На първо четене не открих код за гл.специалист-подръжка. Бихте ли споделили и кодовете на длъжностите.
В подобна ситуация бих подала уведомление за промяна на длъжността с днешна дата. Все някак ще прилъжа човека да подпише едно ДС, дори и на цената на повишаване на заплатата с 5-10 лева

 ПП Ако сте бюджетно предприятие, не ме слушайте.
#7 | 16.04.2021, 14:43
Публикации: 49 / 5
Аз съм на същото мнение, т.е. да не се коригира нищо и да се смени длъжността с едно допълнително споразумение и една длъжностна характеристика, подавате уведомление по чл.62 ал.5 за преназначаването. Щом казвате,че професиите са в една и съща квалификационна група.
Все пак за пенсиониране му трябва стаж и осигурителен доход, няма да е проблем самата длъжност.
Каквото е станало-станало, от тук насетне разсъждавате как най-правилно и най-логично да се справите със ситуацията. На всеки се случва да се обърка, да сгреши, не се сме безгрешни-хора сме!  :good:

Разминахме се, с проверката и ревизията ние, но все пак имайте в предвид, че аз бях в срок за тези корекции, а вашият отдавна е изтекъл.  :yes3:
Надявам се да се да сме ви били полезни, ще наблюдавам темата,успех!
Хубав ден!
#8 | 16.04.2021, 22:02
Публикации: 4354 / 714
Аз доколкото разбрах длъжността в ТД е вярна, грешна е само подадената с Ув62? Ако да - няма нужда от ДС, понеже няма какво да се променя (длъжността).
#9 | 19.04.2021, 14:04
Публикации: 49 / 5
Тук всъщност ми възниква въпроса, дали няма да е коректно да се разпише трудовия договор на лицето с длъжността обявена в НАП?  :blink:
В повечето програми, образците на трудовите договори я има кода по НКПД на длъжността, т.е. трудовия договор първоначалния е разписан с "грешната" длъжност?  :blink:
#10 | 19.04.2021, 20:47
Публикации: 4 / 1
Когато назначавахме колегата нямахме в щатното свободна бройка за длъжността с грешния НКПД код. Работя в държавна институция и длъжностите ни са все главни експерти, главни специалисти и т.н.  :blush: Само кода е объркан. Днес говорих със служител от НАП и малко се успокоих. Каза да си пусна заявление, че съм допуснала техническа грешка, която не засяга осигуровките на лицето. Уж нямало да има проблем после.  :blush:

Искам да благодаря на всички, които се включихте със съвети.  :give_rose: :give_rose: :give_rose:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група