ЗКПО и дарения

23.04.2021, 10:22 256 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.04.2021, 10:22
Публикации: 16 / 0
Читалище дарява 1 000лв. на ФЛ за издаване на книга. Това е извън обхвата на чл. 31 от ЗКПО. Осчетоводено е /попада в нестопанската дейност на читалището. Считам, че се дължи данък 10%, това са непризнати разходи за данъчни цели. В дек. по чл.92 се показва само стопанската дейност, в която приходи 22 000лв и разходи 30 000лв, т.е. счетоводна загуба 8 000лв.
Как се декларира направеното дарение, като то е в нестопанска дейност, а в чл.92 показвам само стопанската д-ст?
Посочих дарението също така и в ред 21/др. увеличения на счет. фин. резултат/, но загубата просто се намалява до 7 000лв. Всъщност този данък при счетоводна загуба дължим ли е?   
Трябва ли да декларирам това дарение и по какъв начин?
#1 | 23.04.2021, 10:29
Публикации: 3402 / 479
Щом е от/за нестопанската дейност - има ли въобще данъчно отражение (по ЗКПО)?
Ако се дължи данък от някого (ФЛ?), би трябвало евентуално да е по ЗМДТ.
#2 | 23.04.2021, 10:32
Публикации: 16 / 0
това не попада ли в чл. 26, т.7 от ЗКПО
#3 | 23.04.2021, 10:36
Публикации: 3402 / 479
За "нормалните" фирми да, но за нестопанската дейност на ЮЛНЦ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група