Самоначисляване на ДДС без право на данъчен кредит - третиране по ЗКПО

11.05.2021, 14:11 1462 3

11.05.2021, 14:11
Публикации: 31 / 2
Имаме фактура от Гърция за закупен подарък на служител, което е вид социален разход.  При самоначисляването на ДДС по чл. 84 ЗДДС не използваме данъчен кредит (с плюсовия протокол), а само се самооблагаме (с минусовия). Въпросите ми са:

Как да закрия ДДС-то от самооблагането? То не се нетира с ползван данъчен кредит, както обикновено и ще трябва да отиде на някакъв разход.

Въпросният разход признат ли ще е за данъчни цели? Ако не, на база на коя точка от чл. 26 от ЗКПО?
#1 | 11.05.2021, 15:02
Публикации: 288 / 46
Разхода ви би се класифицирал като социален, ако имате само този служител получил подаръка или всички служители ползват този подарък си мисля аз.
#2 | 11.05.2021, 15:53
Публикации: 580 / 117
Ако е подарък нямате право на ДК за разхода /чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС/. В дневника за покупки включвате протокола в колонката за ВОП без право на ДК, където начисленият данък увеличава данъчната основа на ВОП-а. В дневника за продажби няма особености.
Разходът не е признат за данъчни цели, защото не е сред изброените в чл.31, ал.1 /респ.чл.26, т.7/ от ЗКПО.

Ако можете да обосновете, че е социален разход в натура, се признава за данъчни цели и се облага с данък на основание чл.204, ал.1, т.2.
#3 | 11.05.2021, 16:15
Публикации: 31 / 2
Много благодаря за разасненията! Считам, че основния разход по фактурата е социален, тъй като в социалната политика на фирмата е записано, че за всеки рожден ден на лицата се правят подаръци за определена стойност. Значи ли това, че ДДС-то, с което се самооблагаме, трябва да закрия срещу социален разход също? И съответно в края на годината ДДС да се обложи с 10 % данък в-у социалните разходи?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група