Казус с рекламация на материали към трета страна

22.06.2021, 08:55 1270 3

22.06.2021, 08:55
Публикации: 3 / 0
Имаме следната ситуация:
Закупуваме материали от турски доставчик, които са внесени в България, но при получаването им при нас, след направена инспекция, установяваме, че голяма част от материалът е дефектен. Фактурата е заплатена в пълен размер към доставчика. Предявяваме претенция към доставчика да ни издаде кредитно известие, тъй като сме се договорили за компенсация, но той отказва. Материалът обаче няма да се връща обратно към доставчика, а ще си остане при нас за наше ползване. Успяваме да се договорим да ни изпрати второ количество от материала и да ни изплати обезщетение 650 евро. След пристигане на втората доставка, инспекция и окачествяване се оказва, че тя е още по-дефектна и се договаряме изобщо да не заплащаме тази втора фактура. Този материал също няма да бъде върнат.
Как би следвало да процедираме, за да затворим цикъла, при положение, че отказват да ни издадат какъвто и да било документ?
Единствената ми идея към момента е ние да им издадем фактура за направените разходи по инспекция и окачествяване на материалите.
Моля за съвет!

#1 | 22.06.2021, 09:33
Публикации: 11959 / 2182
Как би следвало да процедираме, за да затворим цикъла, при положение, че отказват да ни издадат какъвто и да било документ?

Примерно нищо да не правите ? И по отношение на възникналите разчети с доставчик да направите преобразуване , когато му дойде време по ЗКПО за отписване на вземания/задължения ?
#2 | 22.06.2021, 09:42
Публикации: 3 / 0
Мислихме и за този вариант, но искаме да приключим този казус текущо, тъй като се оказва, че доставчикът ни е непредвидим и не сме сигурни дали няма да предяви последващи претенции.
#3 | 22.06.2021, 10:58
Публикации: 668 / 83
Аз счетоводно не виждам да има голям проблем, по скоро юридически. Аз бих питал юрист, какви документи ни трябват да се направят сега или какво писмо да им се прати. в този ред неща
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група