СОЛ и извършване на продажби

05.07.2021, 19:21 1139 3

05.07.2021, 19:21
Публикации: 12 / 0
Здравейте !
Извинявам се ако темата ми не е за този форум.
Просто исках да попитам следното.
Осигурявам се като СОЛ от доста години,като шивачка ,но извършвам  дейност за друг и плащам осигуровки на 650 ,както е при последната промяна.
Но в момента искам да произвеждам някои неща -става въпрос за малки количества и да ги продавам било онлайн,било на пазар.
Търсих информация ,но неразбрах дали мога да извършвам продажби без да съм ЕТ или трябва да съм едноличен търговец?
#1 | 05.07.2021, 23:26
Публикации: 9353 / 1573
Първосигнален отговор: Можете. Данъчното облагане е както при ЕТ /15% от печалбата/, а  дохода включвате в годишното изравняване на осигурителните вноски като СОЛ.

Но все пак: Все пак вие не сте СОЛ като шивачка, а като свободна професия, занаятчия или нещо друго. Доходите от продажба на изработените от Вас продукти може да са /и най-вероятно са/ доходи от упражняването на свободната професия или занаятчийска дейност и данъчното облагане ще е на това основание.

 Осигурявам се като СОЛ ,но извършвам  дейност за друг - това не го разбрах. Или Вие не сте се изразили правилно.
#2 | 06.07.2021, 09:46
Публикации: 4400 / 737
Също така за продажбите онлайн май трябваше някаква регистрация на онлайн-магазина в НАП.
#3 | 06.07.2021, 16:04
Публикации: 12 / 0
Благодаря ви много за отговорите.
В момента взимам на ишлеме от голяма шивашка фирма и ми плащат на бройка.Без да съм на договор към тях.Това имах предвид под израза,че работя за друг.
Да за онлайн магазина прочетох  някъде,тепърва ще го проуча допълнително.
Като СОЛ  удостоверението или там както се водеше е за  шивашка дейност.
Но просто след много търсене и четене не успях да разбера дали мога и да продавам.Срещнах някъде,че може ,но трябва да се вписва в някаква книга подробности за артикулите като дата,цени и т.н.уж можело без касов апарат,в момента не помня наредбата.
Ще проверя с подробности нещата.Благодаря ви много да отговорите.Хубав ден :smile1:  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група