Трудов договор на 4 часа при СИРВ и болничен

25.07.2021, 08:38 2527 5

25.07.2021, 08:38
Публикации: 3 / 0
Здравейте, работя на 4 часа при сумарно изчисляване на работното време. Наложи ми се да взема болничен за 3 календарни дни, в които обаче  по график ми се падат да съм на работа и трите дни на 8-часови смени (все едно 6 смени по 4 часа за трите дни). В болничният ми лист, деклариран към НОИ са въведени само 12 часа, че е трябвало да отработя и съответно е платено само от работодателя за 3*4 часа, без нищо от НОИ. Коректно ли е това?
#1 | 25.07.2021, 13:22
Публикации: 175 / 7
Здравейте!
Първото впечатление от въпроса Ви - малко ви се размиват понятията.
Вие работите по график, при „сумирано изчисляване на работното време“ - чл. 142, ал. 2 от КТ. Този начин на изчисляване не може да е постоянен, а важи  за определя период - до 4 (ал. 3) или до 12 месеца (ал. 4). Основната идея е, че за периода на изчисляване - трябва да имате толкова работни часове, колкото бихте имали при 8 часов работен ден и 5 дневна работна седмица.
По същата логика - работодателя може да каже „За периода на  болничния лист, лицето е почивало! Има 0 (нула) часа - тоест, няма обезщетение!“

В КСО си пише:
Чл. 41. (1) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски ... Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
Казано е - „дневно парично обезщетение“ - за цял ден, без значение колко часа сте пропуснали. И понеже сумираното изчисляване е за определен период - среднодневното брутно трудово възнаграждение е за същия период.

Трудов договор на 4 часа или популярното „на половин бройка“ се отнася за целия период на ТД.
#2 | 26.07.2021, 13:46
Публикации: 2966 / 392
Не, не е коректно.
В прил. 15 към НОИ за периода на болничния следва да са отразени часовете по индивидуален график.
#3 | 28.07.2021, 12:58
Публикации: 2116 / 147
Здравейте!
Първото впечатление от въпроса Ви - малко ви се размиват понятията.
Вие работите по график, при „сумирано изчисляване на работното време“ - чл. 142, ал. 2 от КТ. Този начин на изчисляване не може да е постоянен, а важи  за определя период - до 4 (ал. 3) или до 12 месеца (ал. 4). Основната идея е, че за периода на изчисляване - трябва да имате толкова работни часове, колкото бихте имали при 8 часов работен ден и 5 дневна работна седмица.
По същата логика - работодателя може да каже „За периода на  болничния лист, лицето е почивало! Има 0 (нула) часа - тоест, няма обезщетение!“

В КСО си пише:Казано е - „дневно парично обезщетение“ - за цял ден, без значение колко часа сте пропуснали. И понеже сумираното изчисляване е за определен период - среднодневното брутно трудово възнаграждение е за същия период.

Трудов договор на 4 часа или популярното „на половин бройка“ се отнася за целия период на ТД.

Написаното въобще не е вярно и явно не сте наясно.
#4 | 28.07.2021, 13:00
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, работя на 4 часа при сумарно изчисляване на работното време. Наложи ми се да взема болничен за 3 календарни дни, в които обаче  по график ми се падат да съм на работа и трите дни на 8-часови смени (все едно 6 смени по 4 часа за трите дни). В болничният ми лист, деклариран към НОИ са въведени само 12 часа, че е трябвало да отработя и съответно е платено само от работодателя за 3*4 часа, без нищо от НОИ. Коректно ли е това?

Щом по график имате 3*8 =24 ч/4, това са наистина 6 дни. Работодателят не е отчел верни часове в болничния и от там е невярна и д1, и рпв и т.н. Явно ТРЗ-то не е наясно.
#5 | 28.07.2021, 13:01
Публикации: 2116 / 147
Не, не е коректно.
В прил. 15 към НОИ за периода на болничния следва да са отразени часовете по индивидуален график.

Точно, а и не само. На база часовете по график се определят дните във временна неработосп.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група