Индексация на РЗ по време на майчинство

08.08.2021, 19:19 1702 5

08.08.2021, 19:19
Публикации: 31 / 1
Здравейте,
Искам да се обърна към Вас със следния въпрос: от 2015 съм в оппуск по майчинство и за гледане на дете, последователно за две деца, а в момента съм в неплатен за гледане на дете до 8 год. - т.е не съм се връщала на работа до момента. От тогава има неколкократно повишение на минималната РЗ в страната, както и е имало индексации на заплатите на служителите във фирмата, в която работя (на постоянен ТД съм). Разбрах, че моята заплата НЕ е била индексирана нито веднъж. Въпросът ми е - индексират ли се заплататите на служителите в майчинство и в неплатен отпуск за гледане на малко дете и от кой нормативен акт/закон се определя това? Благодаря!
#1 | 08.08.2021, 19:25
Публикации: 4393 / 734
Нормативният акт би трябвало да е Кодексът на труда, а заплатата ще ви индексират като се върнете на работа. Ще има ли някакъв ефект, ако я индексират докато сте в отпуск?
#2 | 08.08.2021, 22:05
Публикации: 175 / 7
Нормативният акт би трябвало да е Кодексът на труда, а заплатата ще ви индексират като се върнете на работа. Ще има ли някакъв ефект, ако я индексират докато сте в отпуск?
Толкова ли е трудно, да се прочете:

Чл. 167б. (3) Работникът или служителят и работодателят могат да постигнат съгласие за изменение на трудовото правоотношение по чл. 119 и по време на ползването на отпуск по чл. 163 -167а.
и
Чл. 118. (3) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.
#3 | 08.08.2021, 22:06
Публикации: 31 / 1
Да, защото ми се случва да използвам болнични, докато съм в неплатения отпуск за гледане на малко дете.
#4 | 08.08.2021, 22:11
Публикации: 31 / 1
казвате "могат да постигнат съгласие..." - въпрос на желание, а не на задължение...Доколкото ми е известно, ако се индексират заплатите на Всички служители, следва това да важи и за тези в неплатен отпуск или в отпуск по майчинство?
#5 | 09.08.2021, 00:24
Публикации: 175 / 7
казвате "могат да постигнат съгласие..." - въпрос на желание, а не на задължение...
Това не го казвам аз, а Кодекса на труда.
А при несъгласие ... имаше една песен - "Развод ми дай, развод ми дай и повече не ме мъчи."
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група