СОЛ в майчинство, прехвърля ЕООД

21.08.2021, 19:16 3693 19

21.08.2021, 19:16
Публикации: 59 / 2
Здравейте!
Имам следния случай, ЕООД собственик и управител жена която излиза по майчинство, сега е в отпуска за отглеждане на дете до 2г до 25.12.2021г.
В ЕООД-то има назначено лице на ТД, което работи.
Сега майката иска да прехвърли ЕООД-то на работника, а нея да я назначим на ТД. Или с две думи да си разменят ролите…

Какво обаче става с тази отпуска?
Как следва да се продължи вече като назначена на ТД?

Благодаря!
#1 | 21.08.2021, 20:21
Публикации: 9299 / 1557
Прекратява отпуска (доколкото може да де нарече отпуск) като СОЛ, прехвърля фирмата, прекратява самоосигуряването, назначават я на ТД, работи поне един ден и подава заявление за ползване на отпуска (ако желае, разбира се) със нужната декларация. После подавате приложението в НОИ.
#2 | 23.08.2021, 08:03
Публикации: 2116 / 147
Прекратява отпуска (доколкото може да де нарече отпуск) като СОЛ, прехвърля фирмата, прекратява самоосигуряването, назначават я на ТД, работи поне един ден и подава заявление за ползване на отпуска (ако желае, разбира се) със нужната декларация. После подавате приложението в НОИ.

Точно.
Ако обаче другото лице ще е само нает по ДУ и няма други наети, няма да  има кой да работи в тази компания. Да си обмислят добре нещата.
#3 | 23.08.2021, 15:13
Публикации: 175 / 7
Точно.
Ако обаче другото лице ще е само нает по ДУ и няма други наети, няма да  има кой да работи в тази компания. Да си обмислят добре нещата.
Това ... сигурно ли е?
Че - другото лице не може да е едновременно с ТД и ДУ, и да работи - физически???
А ЕСК да си отглежда потомството.
#4 | 24.08.2021, 11:26
Публикации: 2116 / 147
не може, защото кой ще му е управител
#5 | 24.08.2021, 11:32
Публикации: 2116 / 147
Няма кой да му е работодател на управителя, ако е единствен
#6 | 24.08.2021, 13:06
Публикации: 175 / 7
не може, защото кой ще му е управител?
Няма кой да му е работодател на управителя, ако е единствен
Работодател е ЮЛ - ЕООД-то!
Пп. Може ли да задавате такива въпроси?
#7 | 24.08.2021, 16:23
Публикации: 2116 / 147
Работодател е ЮЛ - ЕООД-то!
Пп. Може ли да задавате такива въпроси?

Работодател е ЮЛ, но то е измислена социална конструция и работодателската власт е упражнява от ФЛ, което го представлява. По тази причина не може в едно и също ФЛ да се сливат качеството работник и работодател.
#8 | 24.08.2021, 16:23
Публикации: 2116 / 147
Работодател е ЮЛ, но то е измислена социална конструция и работодателската власт е упражнява от ФЛ, което го представлява. По тази причина не може в едно и също ФЛ да се сливат качеството работник и работодател.
#9 | 24.08.2021, 16:24
Публикации: 2116 / 147
Би трябвало да го знаете, колега Виктор, особено в светлината на съдебната практика, практиката на НАП, на НОИ и на контролните органи по проекти от последните поне 8 години.
#10 | 24.08.2021, 22:25
Публикации: 175 / 7
Работодател е ЮЛ, но то е измислена социална конструция и работодателската власт е упражнява от ФЛ, което го представлява. По тази причина не може в едно и също ФЛ да се сливат качеството работник и работодател.
Глупости и само глупости!
Спирам да коментирам.
#11 | 25.08.2021, 11:59
Публикации: 59 / 2
Прекратява отпуска (доколкото може да де нарече отпуск) като СОЛ, прехвърля фирмата, прекратява самоосигуряването, назначават я на ТД, работи поне един ден и подава заявление за ползване на отпуска (ако желае, разбира се) със нужната декларация. После подавате приложението в НОИ.
Благодаря!
А коя точка в приложение 11 подаваме в промени в обстоятелствата, за да прекратим отпуската като СОЛ, точка 23 - други обстоятелства ли?
#12 | 26.09.2021, 08:39
Публикации: 5 / 0
Здравейте,бих била изключително благодарна, ако получа отговор на въпросите ми, а именно - в момента замествам колежка, която е в майчинство, оказва се, че и аз съм бременна  :hbd:  :hbd:
 :hbd: , та въпросът ми е, предполагам, че след завръщането на титуляра аз ще бъда освободена от работа. Ще получавам ли майчинство и на 90% ли би следвало да е?( титулярката ще се завърне след моето раждане) и какво се случава за втората година, ще получавам ли обезщетение? До момента имам над 8 години трудов и осигурителен стаж. Чета, че трябва да бъда назначена някъде фиктивно за 1 ден, за да се получава обезщетение, така ли е? Мноооого дълъг пост, но трябва да съм подготвена за предстоящите проблеми и най-голяма радост :)
#13 | 26.09.2021, 16:26
Публикации: 9299 / 1557
Ако преди връщането на титуляра вече сте излезли в 45-дневния болничен преди раждане или сте родила, ще имате отпуснато обезщетение от НОИ в размер на 90% от среднодневния осигурителен доход от последните 24 (или18 - не помня) месеца. Трудовият Ви договор ще бъде прекратен, но Вие щи продължите да получавате обезщетението да 410-ия ден. За този период ще трябва сама да ди внасяте здравните осигуровки като безработна.
За обезщетение за гледане на дете до 2 годишна възраст ще трябва да започнете работа (осигуряване) поне за един ден.
#14 | 27.09.2021, 10:32
Публикации: 2116 / 147
Глупости и само глупости!
Спирам да коментирам.

Хич не са глупости, а факта, че не го разбирате е друга тема.
#15 | 27.09.2021, 10:33
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,бих била изключително благодарна, ако получа отговор на въпросите ми, а именно - в момента замествам колежка, която е в майчинство, оказва се, че и аз съм бременна  :hbd:  :hbd:
 :hbd: , та въпросът ми е, предполагам, че след завръщането на титуляра аз ще бъда освободена от работа. Ще получавам ли майчинство и на 90% ли би следвало да е?( титулярката ще се завърне след моето раждане) и какво се случава за втората година, ще получавам ли обезщетение? До момента имам над 8 години трудов и осигурителен стаж. Чета, че трябва да бъда назначена някъде фиктивно за 1 ден, за да се получава обезщетение, така ли е? Мноооого дълъг пост, но трябва да съм подготвена за предстоящите проблеми и най-голяма радост :)

Бременна сте или сте излезли вече в отпуск за бременност и раждане. Ако прекратят договора, преди да излезете в отпуск за бременност и раждане, няма да получите нищо. За по-сигурно сключете договор за допълнителен труд, ако не сте в бременност и раждане и то бързичко.
#16 | 27.09.2021, 22:12
Публикации: 5 / 0
Ако преди връщането на титуляра вече сте излезли в 45-дневния болничен преди раждане или сте родила, ще имате отпуснато обезщетение от НОИ в размер на 90% от среднодневния осигурителен доход от последните 24 (или18 - не помня) месеца. Трудовият Ви договор ще бъде прекратен, но Вие щи продължите да получавате обезщетението да 410-ия ден. За този период ще трябва сама да ди внасяте здравните осигуровки като безработна.
За обезщетение за гледане на дете до 2 годишна възраст ще трябва да започнете работа (осигуряване) поне за един ден.



Добре, след като ще ме освободят при завръщането на титуляра нямам ли право на борса, съответно да ми се плащат осигуровките?
#17 | 27.09.2021, 22:17
Публикации: 5 / 0
Ако преди връщането на титуляра вече сте излезли в 45-дневния болничен преди раждане или сте родила, ще имате отпуснато обезщетение от НОИ в размер на 90% от среднодневния осигурителен доход от последните 24 (или18 - не помня) месеца. Трудовият Ви договор ще бъде прекратен, но Вие щи продължите да получавате обезщетението да 410-ия ден. За този период ще трябва сама да ди внасяте здравните осигуровки като безработна.
За обезщетение за гледане на дете до 2 годишна възраст ще трябва да започнете работа (осигуряване) поне за един ден.


титулярката би трябвало да се върне 3 месеца след като аз живот и здраве ще съм родила. Възможно ли е като съм по заместване като разберат да ме освободят преди да се върне титуляра?
#18 | 27.09.2021, 22:22
Публикации: 9299 / 1557
Имате право на борса (регистрация), но няма да получавате обезщетение, защото вече получавате друг вид обезщетение (за бременност и раждане).

Ако ТД бъде прекратен преди 45-дневния болничен преди раждане, може да отидете на борсата и да получавате обезщетение.  Имайте предвид, че при "платена борса" няма осигуровки за общо заболяване и майчинство и когато трябва да излезете по майчинство няма да сте осигурена за този риск и няма да имате право на обезщетение за бременност и раждане.

ПП Задавайте въпросите си на едно място. За уволнението вече писах в другата тема.
#19 | 28.09.2021, 20:36
Публикации: 5 / 0
Благодаря :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група