Първо осигуряване като СОЛ в ЕООД - как?

25.02.2017, 11:15 3384 6

25.02.2017, 11:15
Публикации: 6 / 0
Здравейте,

отскоро съм собственик на ЕООД и трябва да си подам първите осигуровки чрез ПИК. Счети каза, че ще помогне, но зачезна, а днес е 25-ти. Реално не знам нито дали трябва да подам нещо специално или само да си попълня както преди съм плащала осигуровки, нито колко точно лв. да пиша. Как бихте ме посъветвали да процедирам?
#1 | 25.02.2017, 11:51
Публикации: 2975 / 397
Съвет: Да си намерите друг счетоводител.
Подавали ли сте окД-5 през ЕИК на фирмата?
През ПИК на ЕООДто не може да се подаде Д1, следва да имате електронен подпис, да оторизирате някой по въпроса или на място в НАП.
Какво трябва да попълните в Д1 ми е много трудно да кажа
#2 | 25.02.2017, 12:43
Публикации: 6 / 0
Съвет: Да си намерите друг счетоводител.
Подавали ли сте окД-5 през ЕИК на фирмата?
През ПИК на ЕООДто не може да се подаде Д1, следва да имате електронен подпис, да оторизирате някой по въпроса или на място в НАП.
Какво трябва да попълните в Д1 ми е много трудно да кажа

Със счетоводителите съм на проба-грешка, вече смених един, но като гледам и с втория не се получава. Може би проблемът е в мен, но все пак тепърва навлизам.

Защо да не може с ПИК? Да, подадох декларация, че ще бъда самоосигуряващо се лице точно с пик, оттам имаше възможност и получих потвърждение от НАП, че е приета.

Проблем ли е, ако закъснея с осигуровките с 2 дни? Защото явно чак в понеделник ще мога да открия счетоводителя...
#3 | 25.02.2017, 12:48
Публикации: 2975 / 397
Понеделник е крайният срок. Д1 се подава през дружеството, не през ЕГН.
Намерете си счетоводител, задавате елементарни въпроса и не мисля, че е проблем някой колега да ви даде адекватни отговори срещу заплащане.
#4 | 25.02.2017, 13:27
Публикации: 6 / 0
Понеделник е крайният срок. Д1 се подава през дружеството, не през ЕГН.
Намерете си счетоводител, задавате елементарни въпроса и не мисля, че е проблем някой колега да ви даде адекватни отговори срещу заплащане.

Получаването на адекватни отговори се оказва най-големият проблем, всъщност. Как иначе професионалист от сравнително голяма кантора ще пропусне да ми каже това, което ми казвате Вие за Д1? Ако приемем, че е вярно, защото наистина не знам кое е вярно вече.
#5 | 25.02.2017, 13:51
Публикации: 9348 / 1573
За да прецените кое е вяярно и кое не, ще трябва да прочетете няколко основни закони и наредби. Другия вариант е да сключите договор за счетоводно обслужване със съответните задължения на двете страни. Не говоря за епизодичните платени или неплатени консултации - такива са допустими преди стартирането на бизнеса или при някой извънредно възникнал казус. По форумите можете да търсите помощ само по конкретни въпроси след като представите всички данни. Въпросите, които задавате вчера и днес, изискват много обяснения, много писане, много "ако", много информация от Ваша страна и голямо търпение от наша.
Казвате, че за първи път ще подавате Д1, значи работите по-малко от два месеца.... Периодът е малък за да можете да смените (или само да посетите)  двама счетоводителя и достатъчно дълъг, за да натрупате редица грешки.
За сега: 1. не търсете колегата в неработно време. И той е човек и има нужда от почивка, 2. Крайният срок за подаване на Д1 за януари (само!) е 27.02., 3. Д1 се подава чрез ЕООДто на място в нап, чрез ел.подпис на ЕООДто, чрез ел.подпис на упълномощено лице, а може би и с ПИК на ЕООДто. За последното не съм сигурна.

Това е.
Успех в комуникацията с колегата!
#6 | 25.02.2017, 14:09
Публикации: 6 / 0
За да прецените кое е вяярно и кое не, ще трябва да прочетете няколко основни закони и наредби. Другия вариант е да сключите договор за счетоводно обслужване със съответните задължения на двете страни. Не говоря за епизодичните платени или неплатени консултации - такива са допустими преди стартирането на бизнеса или при някой извънредно възникнал казус. По форумите можете да търсите помощ само по конкретни въпроси след като представите всички данни. Въпросите, които задавате вчера и днес, изискват много обяснения, много писане, много "ако", много информация от Ваша страна и голямо търпение от наша.
Казвате, че за първи път ще подавате Д1, значи работите по-малко от два месеца.... Периодът е малък за да можете да смените (или само да посетите)  двама счетоводителя и достатъчно дълъг, за да натрупате редица грешки.
За сега: 1. не търсете колегата в неработно време. И той е човек и има нужда от почивка, 2. Крайният срок за подаване на Д1 за януари (само!) е 27.02., 3. Д1 се подава чрез ЕООДто на място в нап, чрез ел.подпис на ЕООДто, чрез ел.подпис на упълномощено лице, а може би и с ПИК на ЕООДто. За последното не съм сигурна.

Това е.
Успех в комуникацията с колегата!

Благодаря Ви за изчерпателния отговор.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група