Опис активи преди регистрация по ДДС

21.05.2012, 16:58 27333 18

21.05.2012, 16:58
Публикации: 5 / 1
Здравейте, регистрирах фирма по ДДС и в Декларацията по регистрация посочих всички активи придобити преди регистрацията, описах и приложих фактурите .На базата на това ми издадоха регистрация дс вх. номер
Сега обаче имам ревизия по ДДС за този първи период с активи преди регистрация и отказа на ДДС е с обяснение ,че не съм подала опис.А описа е в самата Декларация за регистрация.Имат ли право за отказ на ДДС- или това е поредния формализъм? за отделен номер на описа за ДА.
#1 | 21.05.2012, 17:48
МамаБожка
ППЗДДС
Чл. 61. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит по реда на чл. 74 от закона възниква само за налични активи към датата на регистрацията или получени услуги преди датата на регистрация, описани в регистрационен опис по образец - приложение № 2, който е подаден не по-късно от седем дни от датата на регистрация.

Вие подадохте ли въпросното прил. 2, което изглежда ето така
#2 | 21.05.2012, 18:32
Публикации: 186 / 38
Водих такава битка цели две години - не аз, а клиента ми.  Описа трябва да  подаден НЕ ПО КЪСНО ОТ 7 ДНИ ОТ РЕГИСТРАЦИЯТА,   но няма забрана да е подаден по-рано, няма ограничение да е подаден преди, след или със заявлението за регистрация. Одисеята е много дълга - да не обременявам форума - който се интересува - на лични ще му дам всичките решения на ВАС, които имам в тази връзка.  Решението на Пловдивски административен съд е в полза на клиента ми и ДДС следва да бъде възстановено. Естествено НАП обжалва пред ВАС, сега си чакаме новото решение.  Така че - борбата с НАП си заслужава.
#3 | 21.05.2012, 19:13
Публикации: 825 / 178
Имам съмнение относно формата на представяне на наличните активи. Но те данъчните са буквояди и като нищо може да имате проблеми.

Но пък, с данъчните винаги си заслужава да поведеш битка!!!
Най-вероятно ще подпишете акта, но обжалвайте пред регионалния директор, ако не стане - в съда.

Формализмът си е присъщ атрибут на държавната администрация, но в съда често са на друго мнение и не споделят техните "ценности".  :smile1:
Айде, успех!
#4 | 21.05.2012, 20:17
МамаБожка
в Декларацията по регистрация посочих всички активи придобити преди регистрацията, описах и приложих фактурите

мен това ме притеснява и води до мисълта, че приложение 2 не е подадено,  защото по долу четем:

отказа на ДДС е с обяснение ,че не съм подала опис

аз за това попитах, има ли подадена тази хартийка, която съм прикачила отделно от декларацията за регистрация?
#5 | 23.05.2012, 08:51
Публикации: 186 / 38
Явно вече питащият не проявява интерес към темата. 
Та моят клиент също му отказаха ДДС поради това, че "описа не е подаден".  След обжалване - отказа придоби нова формулировка , "описа не е подаден с отделен вх.номер".
Аз бях направила така:
Опис-попълнен.
В заявлението за регистрация - на втора страница - там където се описват подадените документи - отметка Х в квадратчето и написано с думи "Опис на .....".  ама те си знаят рутинната процедура.
Следващото беше, че опис липсва изобщо в документацията. На някой му е пречил сигурно, и го е махнал, защото е очаквал да го получи допълнително с отделен номер.
Значи  - един приема заявлението с отметка и приложен опис,
друг като прави проверката, казва, че няма подаден опис,
трети прави следваща проверка и не му харесва, че описа няма отделен входящ номер,
и накрая описа взе че им изчезна от папката на НАП.
Сега виновни няма, а моя клиент чака 2 години
#6 | 23.05.2012, 11:24
Публикации: 5 / 1
 ::)Благодаря колеги за мненията , явно и аз ще трябва дълго да се боря с НАП-а.Но аз не мислех че ще е лесно-сумата е голяма-100 хил. лв и знаех че винаги ще намерят причина да откажат!
#7 | 23.05.2012, 11:49
Публикации: 825 / 178
Според мен, без адвокат няма да минете.
Сумата е голяма и си заслужава ад се борите за нея до край.
Успех! :)
#8 | 19.06.2012, 12:02
Публикации: 2 / 0
А могат ли в описа да се посочват и разходи от гр.60 - например монитор, клавиатура /под прага на същественост/ или експресна изработка печат?
#9 | 19.06.2012, 12:26
Публикации: 6403 / 1130
А могат ли в описа да се посочват и разходи от гр.60 - например монитор, клавиатура /под прага на същественост/ или експресна изработка печат?
Не, не могат.
В чл. 74 от ЗДДС изрично е указано, че става дума за активи по смисъла на ЗСч и за услуги, пряко свързани с регистрацията по ТЗ.
#10 | 19.06.2012, 16:23
Публикации: 186 / 38

Сега вече мога да се похваля - след 2 години битка - днес излезе решението на ВАС, което потвърждава решението на Пловдивския  административен съд, с което решение  се връщат парите от ДДС на моя клиент.  Историята на моя клиент беше същата - описа на активите беше подаден заедно със заявлението за регистрация.
Който се интересува повече - на лични.
Днаъчните - да внимават как говорят с мен.
#11 | 20.06.2012, 09:27
Публикации: 825 / 178
Браво Дянкова! Супер новина! Нека това да се чува!
И да се спре вече тоя формализъм у държавните институции!

от по-долу:
..."Но пък, с данъчните винаги си заслужава да поведеш битка!!!
Формализмът си е присъщ атрибут на държавната администрация, но в съда често са на друго мнение и не споделят техните "ценности".  " ....
 
#12 | 10.07.2012, 12:43
Публикации: 3 / 0
А могат ли в описа да се посочват и разходи от гр.60 - например монитор, клавиатура /под прага на същественост/ или експресна изработка печат?
Аз съм подавала в опис и разходи от гр.60, активи под прага:  оборудване в кафе сладкарница и всичко е ОК, след процедурата по приспадане /2м./ ми възстановиха и ДДС с АПВ. Днес ще  направя същото, ще подам в опис разход за закупуване на КА.
#13 | 10.07.2012, 12:50
Публикации: 3 / 0
А по повод описа и проблеми с дан.служители си има открай време. Моето лично мнение е, че съдържанието е по-важно от формата.
#14 | 05.04.2013, 09:34
Публикации: 9 / 0
Моля за помощ при попълване на справката в колона Стойност данъчната основа ли се записва или крайната сума с ддс?
#15 | 05.04.2013, 09:51
Публикации: 11947 / 2181
Записвате стойността без ДДС.
#16 | 07.04.2013, 23:37
Публикации: 9 / 0
Благодаря  :wink1:
#17 | 22.08.2013, 14:03
Публикации: 8 / 0
закъсняла регистрация по ддс -ясно  -глоба 500 лв / над 5  090 лв  -какво се плаща  още  и как се изчислява   горницата  над 50000лв
 
#18 | 22.08.2013, 14:27
Публикации: 11947 / 2181
За периода, през който е следвало да бъдете регистрирани, но не сте го направили ще обложат облагаемия ви оборот с ДДС, което ще трябва да внесете с лихвите за закъснение .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група