Прекратяване на дейност и освобождаване на персонала

29.11.2021, 08:47 1742 6

29.11.2021, 08:47
Публикации: 157 / 6
Здравейте, фирма ще прекрати дейност в края на годината. Фирмата няма да се закрива, но няма да има дейност неизвестно до кога. Имам няколко чуденки относно персонала, който трябва да бъде освободен:
1.По кой член от КТ е най-подходящо да бъде освободен ? Колебая се за чл.328, ал.1 т.3?
2.Има момиче, което е по майчинство в момента/ до 410 кал.дни по чл.50 от КСО/.Може ли да я оставим да си изкара цялото майчинство във фирмата, въпреки, че фирмата няма да има дейност? Ще и подадем Прилож.10 когато дойде момента за отпуска до 2 год.възраст на детето.
3.Управителката се осигурява като СОЛ. Сега ли трябва да се подаде декларация за прекъсване на осигуряването и или като свърши майчинството на момичето?
#1 | 29.11.2021, 12:55
Публикации: 2116 / 147
Управителката продължава да се осигурява през цялото време, докато има персонал.

Дали няма да й е по-изгодно, ако има възможност да назначи майката в друго предприятие?

И по т.2 и по 3 става, но си вижте масовото уволнение и подбора, по отношение на майката.
Да не се окаже, че майката трябва да бъде освободена при подбола, а друг да остане.
#2 | 29.11.2021, 14:09
Публикации: 157 / 6
Не съм правила до сега такова масово уволнение на цялата фирма, която всъщност се състои от три продавачки /едната както по-горе писах в момента по майчинство. / От прочетеното разбирам, че трябва да се направи подбор на персонала/ не ми е ясно как трябва да стане  :blush:/.
Тридесет дни преди да освободим персонала трябва да уведомим Агенцията по заетостта?
#3 | 29.11.2021, 14:18
Публикации: 9333 / 1568
Какво "масово" уволнение при трима служители? /КТ, ДР §1, т.9/
И не съм убедена доколко е резонно собственичката да продължава да се самоосигурява само заради една /неработеща/ служителка в майчинство.
Колкото до подбора - може да се направи и "наум" :)

ПП  Изразът "момиче в майчинство" хич не го разбирам :)
#4 | 29.11.2021, 14:25
Публикации: 157 / 6
Какво "масово" уволнение при трима служители? /КТ, ДР §1, т.9/
И не съм убедена доколко е резонно собственичката да продължава да се самоосигурява само заради една /неработеща/ служителка в майчинство.
Колкото до подбора - може да се направи и "наум" :)

ПП  Изразът "момиче в майчинство" хич не го разбирам :)

 :blink: Ама и аз как съм се изразила.

Сърдечно благодаря за насоките.  :give_rose:
#5 | 29.11.2021, 16:17
Публикации: 2116 / 147
Какво "масово" уволнение при трима служители? /КТ, ДР §1, т.9/
И не съм убедена доколко е резонно собственичката да продължава да се самоосигурява само заради една /неработеща/ служителка в майчинство.
Колкото до подбора - може да се направи и "наум" :)

ПП  Изразът "момиче в майчинство" хич не го разбирам :)

Да, той може да се направи и наум, ама като изключите майката всичко отива в канала и това е масова грешка на счетоводителите.
#6 | 29.11.2021, 16:19
Публикации: 2116 / 147
Ако собственичката е единствен представляващ работодателя, не може да се приеме, че не упражнява трудова дейност, докато има работници, докато подава Д1 и Д6, дори през счетоводна къща, т.е. получава всеки месец услуги и т.н.

Така, аналогично всички фирмички, дето подават нулеви ДДС-та, имат по 1-2 майки и си мислят, че един ден няма да дължат осигуровки управителите с лихвите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група