Болничен по време на бременност

05.12.2021, 21:32 10129 7

05.12.2021, 21:32
Публикации: 7 / 0
Здравейте!
   Имам въпрос относно болничните и обезщетението по майчинство после.
    Четох доста мнения и някои неща ми се изясниха, а за други се обърках съвсем. Стана ми ясно как се изчислява болничен, после майчинство. Противоречивите мнения са как се отразява този болничен. Аз съм в 14та седмица и ми се налага да изляза в болничен вероятно до края на бременността. Въпросът ми е този болничен (колкото месеца се падат до края) попада ли в тези 24 месеца, на базата, на които се изчислява майчинството или не? На няколко места срещам, че ако болничния е непрекъснат, майчинството ще се изчислява на база 24 месеца преди излизането в болничен.На други пише 18. На трети, че тези месеци в болничен попадат в тези 24 месеца. Някой може ли да ме просветли кое е вярното? Благодаря предварително!
#1 | 05.12.2021, 23:25
Публикации: 9339 / 1571
Майчинството се изчислява от осигурителния доход 24 месеца назад. Когато през тези 24 "базови" месеци има период с болничен, то за този период се взема дохода, от който е изчислен този   болничен.
Пример: 3 месеца имате осиг . доход по 700 лв., 18 месеца дохода Ви е по 1000 лв. След това ползвате 3 месеца болничен, по време на който получавате обезщетение по 800 лв, изчислено на база 18*1000. Излизате в болничен за бременност и раждане. Обезщетението ще се изчисли от 24 месеца назад (3 м. болничен и още 21 м. назад) Дохода, от който ще се изчисли обезщетението ще е 3*1000 (за периода на болничните) + 18*1000 + 3*700
Цифрите са примерни и не отразяват ограниченията "не повече от нетния доход" и "не по- малко от МРЗ".
#2 | 06.12.2021, 00:14
Публикации: 7 / 0
Благодаря Ви! Обяснено е просто и разбираемо за всеки. Примерите пък ми дадоха яснота точно за моята ситуация понеже през предходните месеци съм сменила работодателя и осигурителният доход е различен.
#3 | 06.12.2021, 12:36
Публикации: 2116 / 147
Не е вярно, че ще се вземат 24-ри месеца, ако болничният Ви е непрекъснат.

Явно някой, който има да чете го е казал.
#4 | 06.12.2021, 16:15
Публикации: 2116 / 147
"На няколко места срещам, че ако болничния е непрекъснат, майчинството ще се изчислява на база 24 месеца преди излизането в болничен"

Ето това не е вярно.
Базата за обикновения болничен не е 24 месеца.
За обезщетението за бременност и раждане си е 24 месеца, като за месеците в болнични, влизащи в периода, ще се вземе осигурителния доход, от който са изчислени обикновените болнични. Не е вярно, че базата не се променя, защото това са различни болнични - единият е за общо заболяване- застрашаващ аборт, а другият е за бременност и раждане.
#5 | 07.12.2021, 14:06
Публикации: 7 / 0
"На няколко места срещам, че ако болничния е непрекъснат, майчинството ще се изчислява на база 24 месеца преди излизането в болничен"

Ето това не е вярно.
Базата за обикновения болничен не е 24 месеца.
За обезщетението за бременност и раждане си е 24 месеца, като за месеците в болнични, влизащи в периода, ще се вземе осигурителния доход, от който са изчислени обикновените болнични. Не е вярно, че базата не се променя, защото това са различни болнични - единият е за общо заболяване- застрашаващ аборт, а другият е за бременност и раждане.
Може би не съм се изразила правилно. В един форум беше написано ( ще се опитам да го илюстрирам с пример), че ако от днес изляза в болничен, то той ще се изчисли на база 18 месеца назад(80%). До тук добре. После се появи въпросът какво става с тези 24 месеца, от които се изчислява майчинството( там предполагам, че на всички заинтересовани и прочели е ясно, че вече е 90%) .Отговорът беше, че доходът, който ще се вземе под внимание ще бъде този преди ползвания болничен. Това доста ме озадачи. Аз го разбрах по следния начин - ако си ползвал болничен 5 месеца, които са щели да попаднат в тези 24, от които ще се изчисли майчинството, тези месеци няма да бъдат взети под внимание, а ще се вземат 24 месеца преди излизането в болничен.  За това помолих тук за разяснение. Наясно съм, че двата вида обезщетения са различни и като процент, и като време, което се взема като база. За всичко останало обаче нямам никаква идея. В НОИ отказват информация под предтекст " да не Ви подведа".Не желаят дори да ми кажат как да попълня полетата в техния калкулатор за прогнозно майчинство. Попитах ги в тези оставащи месеци, за които аз трябва да попълня бруто и нето какво трябва да запиша.Казаха, че не могат да дадът отговор.
#6 | 07.12.2021, 14:15
Публикации: 6679 / 661
КСО:
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от
1.01.2009 г., бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г., бр.
106 от 2013 г., в сила от 1.01.2014 г., бр. 107 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Дневното парично
обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното
брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане.
Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно
възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната
дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5
#7 | 07.12.2021, 15:30
Публикации: 7 / 0
КСО:
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от
1.01.2009 г., бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г., бр.
106 от 2013 г., в сила от 1.01.2014 г., бр. 107 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Дневното парично
обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното
брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане.
Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно
възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната
дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5
Здравейте, благодаря за отделеното време. В прогнозната справка в НОИ  как се попълват графите бруто/нето за бъдещите месеци при ползван болничен, или те ще се попълнят автоматично?  Ако сумата болничен изплатена за месец декември е примерно 840 лв това за нетна получена сума ли се смята, защото все пак майчинството се определя от среднодневното брутно трудово възнаграждение, но не повече от срднодневното нетно възнаграждение? Пак пробвах да им звънна( НОИ)  "това били сложни програми и изчисления и форумите не били място за задаване на такива въпроси" а къде тогава се получава тази информация като те самите не могат да ми я дадът или отказват...? Малко хора имат лукса да си позволят да не се интересуват в подобни ситуации.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група