Майка в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст и издаден болничен лист

31.01.2021, 17:57 1625 4

31.01.2021, 17:57
Публикации: 145 / 2
На майка в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст е издаден болничен лист. Има ли право на парично обезщетение по този болничен лист? Болничния лист е за болест на майката.

В сайта на НОИ има отговор, че ако болничния е за болно дете има право на обезщетение. В този случай болничния е за майката и затова въпроса ми е има ли право на обезщетение.
#1 | 01.02.2021, 14:03
Публикации: 364 / 42
Ако си прекъсне отпускът по чл.167а от КТ със писмено заявление до работодателя и представи и болничния лист, би имала право на обещетение от НОИ.
Това е мнение от МТСП, публиувано в Експертис на 12.05.2020г.
#2 | 09.12.2021, 01:29
Публикации: 14 / 0
Здравейте, в момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г. Карантинирана съм заедно с децата, от РЗИ не бяха много наясно дали имам право на болничен при неплатен. От прочетеното тук и в НОИ разбирам, че мога да взема болничен, но проблема е че мина почти седмица на 2.12 +PCR. Може ли личния лекар да издаде и да разбирам ли от горното, че трябва да прекъсна отпуската? Как да се случи щом съм в карантина? И после, за да продължи неплатения предполагам пак трябва да попълня . Благодаря предварително.
 
#3 | 09.12.2021, 09:36
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, в момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г. Карантинирана съм заедно с децата, от РЗИ не бяха много наясно дали имам право на болничен при неплатен. От прочетеното тук и в НОИ разбирам, че мога да взема болничен, но проблема е че мина почти седмица на 2.12 +PCR. Може ли личния лекар да издаде и да разбирам ли от горното, че трябва да прекъсна отпуската? Как да се случи щом съм в карантина? И после, за да продължи неплатения предполагам пак трябва да попълня . Благодаря предварително.
 

Изпращате болничния на работодателя и подавате заявление за отпуск за след болничния, защото дължите 10 дни предизвестие
#4 | 09.12.2021, 09:41
Публикации: 247 / 41
Здравейте, в момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г. Карантинирана съм заедно с децата, от РЗИ не бяха много наясно дали имам право на болничен при неплатен. От прочетеното тук и в НОИ разбирам, че мога да взема болничен, но проблема е че мина почти седмица на 2.12 +PCR. Може ли личния лекар да издаде и да разбирам ли от горното, че трябва да прекъсна отпуската? Как да се случи щом съм в карантина? И после, за да продължи неплатения предполагам пак трябва да попълня . Благодаря предварително.
 
Здравейте,
От моя опит личният лекар може да издаде болничен лист след изтичане на карантината, така че не е късно, ако + тест е от 01/12. След това го изпращате на работодателя и той би трябвало да знае какво да направи - прекъсва се отпускът и се отчита болничният лист.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група