Издаване фактура на физическо лице

21.01.2022, 09:41 3385 5

21.01.2022, 09:41
Публикации: 17 / 1
Здравейте,

какво трябва да направим, за да може фирмата да издава фактури за продажба на  физически лица.
Достатъчно ли е да подадем  Уведомление за определено длъжностно лице по защита на данните в Комисия за защита на личните данни?
Трябва ли към всяка фактура да се прилага и декларация за обработка на данните.
#1 | 21.01.2022, 14:53
Публикации: 668 / 83
На мен ми се струва, че си усложнявате работата.
Личните данни не са счетоводна материя. И аз не съм специалист но във вашия случай, мисля, че не се уведомява КЗЛД, а ако обработвате лични данни, не само ще им прилагате декларации, ами и много други неща свързвани с обработката им и съхраняването.

PS: аз не бих и много хора смятам, че няма да си дадат личните данни, само за една фактура.
#2 | 21.01.2022, 17:25
Публикации: 4367 / 719
Така и така обработвате лични данни (най-малкото на собственика и служителите), отдавна е трябвало да имате документациято по ЛД, съответно длъжностно лице и т.н.

В случая с фактури на ФЛ - ако ФЛ иска да му се издаде фактура, по закон (ЗСч) е длъжно да предостави своите ЛД, затова не се иска съгласие/декларация за обработване. Ако не иска да си даде ЛД - не издавате фактура.
#3 | 24.01.2022, 10:03
Публикации: 17 / 1
Така и така обработвате лични данни (най-малкото на собственика и служителите), отдавна е трябвало да имате документациято по ЛД, съответно длъжностно лице и т.н.

В случая с фактури на ФЛ - ако ФЛ иска да му се издаде фактура, по закон (ЗСч) е длъжно да предостави своите ЛД, затова не се иска съгласие/декларация за обработване. Ако не иска да си даде ЛД - не издавате фактура.


Здравейте,
няма как да не издадем фактура, за всяка продажба издаваме.
#4 | 24.01.2022, 10:23
Публикации: 11932 / 2174
Фактурата се издава само при поискване от лицето. Не сте длъжни да издавате при всяка продажба. За сумите, които са продажби без фактура съставяте отчет продажби.
#5 | 24.01.2022, 10:47
Публикации: 17 / 1
благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група