СОЛ и осигуровки

17.05.2022, 11:45 624 1

17.05.2022, 11:45
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

Самоосигурявам се като лице, работещо на свободна практика от месец март (дейността стартира от 21.03. след регистрация в НАП).

Желанието ми е да се осигурявам на максимално възможния осигурителен доход.

В същото време от изчетеното до тук разбрах, че е много важно, внесените осигуровки да не бъдат повече от реалния осигурителен доход, защото в противен случай ще се наложи връщане на средства след подаване на годишната данъчна декларация.

Моля за съвет относно следните въпроси:

1) При изчисляването на месечни осигуровки върху реалния доход, приспадат ли се първо нормативно признатите разходи (от 25%) за дейността?

2) За месец Март в Декларация 1 съм подала следните данни (използвала съм приложението на НАП за генериране на текстови файл за импорт):
В т. 14.1. (ден от, който осигуряването е възникнало) - 21.
В т. 15.1 - 31
В т. 16 (дни в осигуряване) - 0 9 0 0
В т. 21 обаче е вписана получената пълна сума за Март, а не 9/22 от сумата (само за дните в осигуряване)
Съответно са внесени осигуровки и авансов данък за първо тримесечие върху пълната сума, а не върху намалената заради по-малкото дни в осигуряване.

Какви коригиращи стъпки е нужно да направя към днешна дата?

Благодаря ви предварително!
Ралица
#1 | 17.05.2022, 12:19
Публикации: 9297 / 1557
1. да
2. в т.15.1 не се посочва нищо, ако осигуряването ще продължава и следващия месец. В т.16 се попълва и първата подточка. В т.21 - избран осиг.доход между минимума и максимума. Нищо не пречи да посочите 650 лв, независимо, че е работено само 9 дни.
За авансовия данък - внася се на база реалния доход за тримесечието, а не на осигурителния, деклариран в Д1.
Какви стъпки е нужно да направя към днешна дата? - консултация със счетоводител
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група