Болничен и застъпено майчинство

17.05.2022, 21:27 368 5

17.05.2022, 21:27
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
В момента съм в болничен за общо заболяване. Първата година от майчинството ми изтече през април и оттогава съм в болничен. Очаквам второ дете през септември.
Получих потвърждение от адвокат, че болничният НЕ нарушава застъпването на двете майчинства и НЕ следва да има преизчисляване от НОИ. В случай, че се случи преизчисляване се обжалвало и от НОИ възстановявали сумата.
Знам че Съгласно чл. 49, ал. 2 от КСО "При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете до 2-годишна възраст обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето." Би ли могъл някой да ми отговори на какво основание се обжалва преизчисляването? Може би се приема, че лицето получава обезщетение (дори и да е само 50% от сумата при връщане на работа) и ако това се случва в рамките на 2 г и 45 дена, може да се позове на този член без значение от детайлите?
#1 | 20.05.2022, 15:39
Публикации: 808 / 51
Здравейте!
В момента съм в болничен за общо заболяване. Първата година от майчинството ми изтече през април и оттогава съм в болничен. Очаквам второ дете през септември.
Получих потвърждение от адвокат, че болничният НЕ нарушава застъпването на двете майчинства и НЕ следва да има преизчисляване от НОИ. В случай, че се случи преизчисляване се обжалвало и от НОИ възстановявали сумата.
Знам че Съгласно чл. 49, ал. 2 от КСО "При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете до 2-годишна възраст обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето." Би ли могъл някой да ми отговори на какво основание се обжалва преизчисляването? Може би се приема, че лицето получава обезщетение (дори и да е само 50% от сумата при връщане на работа) и ако това се случва в рамките на 2 г и 45 дена, може да се позове на този член без значение от детайлите?

Щом първото майчинство е изтекло - забравете. Адвокатът ви е излъгал.
#2 | 20.05.2022, 15:41
Публикации: 808 / 51
А извинете -изтекла е първата година. Въпрос на изчисления, но е трябвало да изберете - или болничния  + обезщетение по 54 КСО и забравяте за първата база или продължавате втората година и имате право, след раждането на предишната база.
Адвокатът Ви е излъгал.
#3 | 20.05.2022, 15:41
Публикации: 808 / 51
То всъщност вече нямате избор, щом сте взели болничен.
#4 | 22.05.2022, 14:54
Публикации: 2 / 0
Ами не е така. Потвърдено е от няколко човека вече, които точно така  сега подадоха възражение и си получиха като предишното майчинство. Съгласно чл.49 се получава същото майчинство  като за първото дете, ако това е по-благоприятно. Болничният не прекъсвал правото на майчинство. Тоест и да си болничен - взимаш ли някакво обезщетение за майчинство, значи има застъпване. В случая има болничен + 50% от майчинството = има застъпване.
При мен няма особено значение както го изчислявах. С и без преизчисляване сумата е почти една и съща.
Благодаря за отговора!
#5 | 23.05.2022, 08:49
Публикации: 808 / 51
Ами не е така. Потвърдено е от няколко човека вече, които точно така  сега подадоха възражение и си получиха като предишното майчинство. Съгласно чл.49 се получава същото майчинство  като за първото дете, ако това е по-благоприятно. Болничният не прекъсвал правото на майчинство. Тоест и да си болничен - взимаш ли някакво обезщетение за майчинство, значи има застъпване. В случая има болничен + 50% от майчинството = има застъпване.
При мен няма особено значение както го изчислявах. С и без преизчисляване сумата е почти една и съща.
Благодаря за отговора!
Е как да не прекъсва? Просто НОИ погрешно тълкуват по аналогия с непрекъсването на работоспособността. Щом е по-благоприятно за Вас тяхното незаконно тълкуване на КСО, позовавайте се на него, ама не питайте какво пише в КСО, защото там това не пише. Не може едновременно човек да е в отпуск, поради временна неработоспособност и в отпуск за отглеждане на дете до 2г.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група