Прекъсване на дейност на свободна професия и нов БУЛСТАТ

04.07.2022, 14:13 1161 3

04.07.2022, 14:13
Публикации: 145 / 2
Лице е започнало дейност/самоосигуряване като свободна професия миналата година. Съответно е подадена декларация образец ОКД-5 със стария БУЛСТАТ-ЕГН.
От януари свободната професия има нов 9-цифрен БУЛСТАТ.
Сега лицето ще прекъсне дейността/осигуряването.
В този случай ОКД-5 пак със стария БУЛСТАТ ли я подаваме?
Имам чувството, че ако я подадем с новия, НАП ще върне отговор, че няма такова лице :)
#1 | 04.07.2022, 15:40
Публикации: 8 / 3
Подайте с Булстат ЕГН, т.е. стария. Аз подадох с новия булстат и ми върна, че няма такова лице, след това подадох с ЕГН като булстат и тогава я приеха.
#2 | 04.07.2022, 19:00
Публикации: 9299 / 1558
Във връзка с ОКД5, ЕГН и БУЛСТАТ, искам да споделя един факт:
Имам един ЗП, регистриран преди години с БУЛСТАТ=ЕГН и подал ОКД5 по ЕГН. От м.01. вече си има 9-цифрен БУЛСТАТ
Тази година реши да регистрира и свободна професия. Вписа се  в Регистър БУЛСТАТ като допълнителна дейност към регистрацията като ЗП /ЗП-основна, СП - допълнителна дейност/ под същия 9-цифрен БУЛСТАТ. По негово настояване подадохме ОКД5 с "упражнявам дейност като СП, БУЛСТАТ" без данни за осигуряване /осигуряването си остава като ЗП/. Според мен това не беше нужно, защото нали всичкото - и ЗП и СП са под един БУЛСТАТ, но го направихме.
Сега в системата на НАП, в Справка за история на осигуряване на самоосигуряващите се лица съществуват три записа: 1. дата - Начало на дейност - ЕГН - име - ЗП - активен, 2. същата дата - Начало на осигуряване- ЕГН - име - ЗП - активен с осигуряване, 3. дата от 2022- Начало на дейност - БУЛСТАТ - име - св.професия - активен.

Не коментирам. Само споделям факт.
#3 | 05.07.2022, 09:23
Публикации: 2116 / 147
като смени булстата в началото на годината подадохте ли начало на дейност през новия и отделно свободната професия през новия, без избор да подадава д1 като такъв
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група