ДДС - прихващане, приспадане, възстановяване

12.08.2022, 17:07 1994 7

12.08.2022, 17:07
Публикации: 60 / 0
Здравейте, фирмата е производител на хляб и естествено излиза на ДДС за възстановяване, като това ще се случва веки месец, поне 1 година напред. Тъй като досега не ми се е случвало да играя това упражнение може ли малко помощ как практически се постъпва, тъй като ДДС-то за възстановяване ще е е от порядъка на 20-30 хил лв месечно , а фирмата ще дължи ДДФЛ и осигуровки около 23-25 хил.лв месечно.
#1 | 14.08.2022, 10:58
Публикации: 288 / 46
С приключване на поцедурата си попълвате клетката за ефективно възстановяване в декларацията. От НАП ви правят проверка и си прихващат от наличните задължения, за което ви се издава документ. И ако е останало нещо за възстановяване - го възстановяват ефективно.
#2 | 15.08.2022, 09:17
Публикации: 60 / 0
С приключване на поцедурата си попълвате клетката за ефективно възстановяване в декларацията. От НАП ви правят проверка и си прихващат от наличните задължения, за което ви се издава документ. И ако е останало нещо за възстановяване - го възстановяват ефективно.
Да, но при мене тази процедура като цяло ще продължава постоянно в течение на 1 год. В чл.92 (1) т.1 това което пише , ако нарочно не внасям дължими текущи данъци и осигуровки, НАП няма ли автоматично да ми ги прихващат и да плащам само разликата ? Иначе излиза че ще си плащам текущо засълженията , а ще имам да вземам след......
#3 | 15.08.2022, 09:25
Публикации: 60 / 0
Да, но при мене тази процедура като цяло ще продължава постоянно в течение на 1 год. В чл.92 (1) т.1 това което пише , ако нарочно не внасям дължими текущи данъци и осигуровки, НАП няма ли автоматично да ми ги прихващат и да плащам само разликата ? Иначе излиза че ще си плащам текущите задължения  ДДФЛ авансов КД, осигуровки, а ще имам да вземам след......? месеца
#4 | 15.08.2022, 10:05
Публикации: 83 / 12
Аз съм на възстановяване всеки месец.
ДДС за юли, подаден в август, ще бъде възстановен началото на септември. (За три години само два пъти са ми възстановявали в последния ден на месеца на подаване)
Осигуровки за юли стават дължими на 25.08.
Винаги си плащаме дължимите данъци и осигуровки в срок, не оставям сумата да бъде прихваната. Не ми се ще да ми удържат и лихви за периода от 25 число до към 5-6 число на следващия месец. Освен това държа справката за липса на задължения да ми е чиста. Постоянно някоя институция го изисква (банки, ДАИ.....)
Вие си преценете кое ви е по-изгодно: банкови разходи по платежни за осигуровки или дължимата лихва за десетина дена.
#5 | 15.08.2022, 10:10
Публикации: 60 / 0
..................
ДДС за юли, подаден в август, ще бъде възстановен началото на септември. (За три години само два пъти са ми възстановявали в последния ден на месеца на подаване)
.....................

Явно вие въстановявате  ДДС по някой друг член -  по редовната процедура ще ме чакат 2 месеца да си го "избия" , а то няма как  и ще се натрупа за 3 месеца и чак тогава ако благоволят може да го върнат, може още 6 месеца да ме моткат с ревизии
#6 | 15.08.2022, 10:50
Публикации: 288 / 46
Явно вие въстановявате  ДДС по някой друг член -  по редовната процедура ще ме чакат 2 месеца да си го "избия" , а то няма как  и ще се натрупа за 3 месеца и чак тогава ако благоволят може да го върнат, може още 6 месеца да ме моткат с ревизии

Процедурата е описана пределно ясно в закона. Както вече са ви отговорили или решавате да плащате лихви или да си плащате както вървят падежите.
#7 | 15.08.2022, 12:24
Публикации: 2966 / 392
При всяко положение ще ви направят проверка. Аз не бих оставила задължения за 75 хиляди лева да се трупат месеци наред, най-малкото защото като нищо ще ви направят ИД.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група