Граждански договор, Договор за полагане на личен труд, подизпълнител

10.08.2022, 15:30 774 13

10.08.2022, 15:30
Публикации: 11 / 1
Здравейте, имам следните въроси:

1. Договор за полагане на личен труд вид/тип граждански договор ли е?
2. Лице (изпълнител), сключило договор за полагане на личен труд, подизпълнител ли се явява?
3. Лице (изпълнител), сключило граждански договор, подизпълнител ли се явява?
4. Ако отговорите на въпроси 2. или 3. са НЕ, то тогава при какви обстоятелства лице по договор се явява подизпълнител?
#1 | 10.08.2022, 15:37
Публикации: 1061 / 74
1. Не. Нетрудов договор със СОЛ- съдружник.
2. Не. Не е стопански субект сол -съдружник.
3. Не е задължително.

Подизпълнител е лице, с което ИЗПЪЛНИТЕЛ по т. нар ГД,  със съгласието на възложителя по Т. нар. ГД е сключило друг т. нар. ГД за изпълнение - обикновено на час от работата.

Например - имате ГД за превод на 300 листа и сключвате ГД с мен за 100 листа.
#2 | 10.08.2022, 16:50
Публикации: 557 / 66
1. Договор за полагане на личен труд вид/тип граждански договор ли е?

Да.
#3 | 10.08.2022, 18:02
Публикации: 11 / 1
И аз бих искал да знам отговора на 1 въпрос, но при тези различни мнения - кое е вярното?
#4 | 10.08.2022, 18:40
Публикации: 11 / 1
1. Не. Нетрудов договор със СОЛ- съдружник.
2. Не. Не е стопански субект сол -съдружник.
3. Не е задължително.

Подизпълнител е лице, с което ИЗПЪЛНИТЕЛ по т. нар ГД,  със съгласието на възложителя по Т. нар. ГД е сключило друг т. нар. ГД за изпълнение - обикновено на час от работата.

Например - имате ГД за превод на 300 листа и сключвате ГД с мен за 100 листа.

1. Какъв е този "Нетрудов договор"? Имате предвид извънтрудово правоотношение ли? Ако да - то не е ли и гражданския договор извънтрудово правоотношение?
2. А защо да не е стопански субект? Считате че не е стопански субект заради това че е СОЛ и съдружник ли, или заради това че има сключен договор за полагане на личен труд И е СОЛ и съдружник?
3. и 4. мисля че ги разбрах - Благодаря  :smile1:
#5 | 10.08.2022, 21:03
Публикации: 192 / 40
3. щом става въпрос за "лице, сключило договор за полагане на личен труд", се подразбира, че това е съдружника/собственика, който работи в собствената си фирма. Значи не е подизпълнител, а "работещ" във фирмата. Както не са подизпълнители наетите по ТД.

Дали съдружника ще полага личен труд във фирмата си по ГД, по решение не Общото събрание или по Договор за полагане на личен труд е все едно - важен е статута "съдружник получава възнаграждение за работата си във фирмата си"и не е от значение конкретната форма, под която е договорено изплащането на възнаграждението.
"Нетрудов", защото не е трудов договор и не е по КТ.

ПП Имфа, бях останала с впечатлението, че сте колега. Наистина ли е така?
#6 | 10.08.2022, 21:40
Публикации: 557 / 66
"Нетрудов", защото не е трудов договор и не е по КТ.

Що за обяснение и къде е регламентиран този "нетрудов" договор?


ПП Имфа, бях останала с впечатлението, че сте колега. Наистина ли е така?

Това не разбирам какво общо има с въпроса  и какво значение има изобщо.
#7 | 10.08.2022, 22:14
Публикации: 87 / 13
Здравейте, имам следните въроси:

1. Договор за полагане на личен труд вид/тип граждански договор ли е?



 За целите на данъчното облагане се третира като доход от трудово праоотношение независимо, че няма сключен трудов договор.

  В § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ:
 
  § 1. По смисъла на този закон:
   26. "Трудови правоотношения" са:
    и) (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, извън случаите по чл. 37, ал. 1;

   Но ... за авторски и лицензионни възнаграждения може да сключи със съдружник  ГД,  и тогава ще се приспадат 40% разходи, 10% данък деклариран по чл.55
#8 | 10.08.2022, 23:14
Публикации: 192 / 40
Що за обяснение и къде е регламентиран този "нетрудов" договор?


Това не разбирам какво общо има с въпроса  и какво значение има изобщо.

  Да, никъде не е регламентиран "нетрудов " договор. За това е и в кавички. Регламентиран е трудов договор. Всичко извън ТД са "нетрудови" договори. В т.ч. - ДУ, договор за прокура, договор със съдружник за полагане на личен труд и т.н. По-точни в термин е "извънтрудови правоотношение".
То и понятието "граждански договор" не е регламентирано никъде, но това не пречи да се ползва.

Колкото до въпроса ми за професионалната квалификация на питащия/питащата - не мога да допусна, че колега би задал подобен въпрос и/или би го формулирал по такъв начин
#9 | 10.08.2022, 23:21
Публикации: 192 / 40

   Но ... за авторски и лицензионни възнаграждения може да сключи със съдружник  ГД,  и тогава ще се приспадат 40% разходи, 10% данък деклариран по чл.55

С това не мога да се съглася. В цитираната от Вас т.26 и много ясно е казано "правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници ..."
#10 | 11.08.2022, 00:02
Публикации: 557 / 66
  Да, никъде не е регламентиран "нетрудов " договор. За това е и в кавички. Регламентиран е трудов договор. Всичко извън ТД са "нетрудови" договори. В т.ч. - ДУ, договор за прокура, договор със съдружник за полагане на личен труд и т.н. По-точни в термин е "извънтрудови правоотношение".


Тука коментираме договори, а не правоотношения. Не може да определяте, че по-точния термин на "нетрудови договори" е "извънтрудови правоотношения".
#11 | 13.08.2022, 11:02
Публикации: 11 / 1
Благодаря на всички включили се към темата
и особено за изразени становища или мнения по нея.
#12 | 15.08.2022, 10:06
Публикации: 1061 / 74
С това не мога да се съглася. В цитираната от Вас т.26 и много ясно е казано "правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници ..."

Е да де, ама за полагане на личен труд, а не по авторски договори, колега.
#13 | 15.08.2022, 10:06
Публикации: 1061 / 74
С това не мога да се съглася. В цитираната от Вас т.26 и много ясно е казано "правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници ..."

По вашата логика и гражданския договор е трудово правоотношение по смисъла на данъчния закон.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група