Подадена декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ след срока за подаване

29.09.2022, 15:16 1506 4

29.09.2022, 15:16
Публикации: 12 / 0
Здравейте,
имал ли е някой от вас случай на подадена данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ след срока за подаване (подадена през септември 2022 година Декларация за доходи от 2021 година )?
Декларацията е подадена с цел да се позва данъчно облекчение на лице с ТЕЛК.
Подадена е онлайн с Пик код - като съобщението, което излезе в системата на НАП е следното: "Подадената от Вас Декларация по чл.50 от ЗДДФЛ (2001) е подадена след законоустановения срок. Приета е, защото за същия период няма подадена предходна декларация."
Според вас да очаквам ли някой да направи обратна връзка с мен или по скоро ще има мълчалив отказ от тяхна страна?

Благодаря Ви.
#1 | 29.09.2022, 15:39
Публикации: 833 / 69
Здравейте,

Възможно е да има малка глоба от 20-30 лв., но са си в пълното право да наложат и по-висока. Въпросът е друг тука - дали има правни положителни ефекти за физическото лице, след като декларацията е подадена извън преклузивния срок?
#2 | 29.09.2022, 15:45
Публикации: 12 / 0
Благодаря за отговора!
Да - действително декларацията е подадена извън срока.
Това може ли да бъде основание на данъчните власти да откажат съответно приемането на декларацията  и възстановяването на надвнесения данък?
#3 | 29.09.2022, 17:06
Публикации: 261 / 41
Преди години се случи, че подадох декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ на първият работен ден на май месец. Тоест след срока, подадох я на място и ме посъветваха да напиша обяснение за закъснението (което реално беше 1 ден). Приеха я и след около 6 месеца титуляра получи писмо, за предупреждение. Нямаше глоба, но и декларацията беше само деклариране на наем, та движение на пари нямаше в ситуацията
#4 | 29.09.2022, 23:39
Публикации: 247 / 41
Здравейте,
имал ли е някой от вас случай на подадена данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ след срока за подаване (подадена през септември 2022 година Декларация за доходи от 2021 година )?
Декларацията е подадена с цел да се позва данъчно облекчение на лице с ТЕЛК.
Подадена е онлайн с Пик код - като съобщението, което излезе в системата на НАП е следното: "Подадената от Вас Декларация по чл.50 от ЗДДФЛ (2001) е подадена след законоустановения срок. Приета е, защото за същия период няма подадена предходна декларация."
Според вас да очаквам ли някой да направи обратна връзка с мен или по скоро ще има мълчалив отказ от тяхна страна?

Благодаря Ви.

През 2022 г. подадох ГДД за 2019 и 2020 /закъснение от две години/ за едно лице, което искаше да ползва данъчно облекчение за деца. Самите данъчни инспектори му бяха дали тази идея.  Даже оказаха пълно съдействие, тъй като се наложи и корекция след първоначалното подаване, а при вече подадена декларация трябва да отворят периода служебно.  Аз съвестно попитах за глоба, а те ми обясниха, че лицето е нямало задължение за подаване на ГДД и за това глоба няма. /имаше само трудов договор и подаде декларация само заради облекчението/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група