Свободна професия

29.11.2022, 13:45 1476 4

29.11.2022, 13:45
Публикации: 26 / 0
Възможно ли е лице, което е завършило "Психология" в хуманитарна специалност, да се регистрира като свободна професия като "психолог"?
Според мен - не, надявам се да чуя и вашето мнение.
#1 | 29.11.2022, 13:59
Публикации: 11932 / 2174
Ако питането е дали при завършване на специалност психология може да се упражнява като професия тази на психолог - да. В самите програми на университетите по  специалността психология тази опция за реализация съществува.

"Възможности за кариерно развитие:
Придобилите професионална квалификация “психолог”, ОКС “бакалавър”, могат да се реализи-рат професионално както в държавни и общински институции, така и в неправителствения сектор:

в самостоятелна практика за психологическа помощ и консултиране;
в системата на образованието като училищни психолози и в центровете за личностно развитие;
в ресурсни центрове за интегриране, обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности;
• в системата на здравеопазването като психолози в мултидисциплинарни екипи;
• в неправителствени организации за социални услуги за деца и семейства; за работа с наркозависими; за работа с възрастни с увреждания и лица с умствени затруднения; за работа със семейства в риск – като психолози или доброволци."

От сайта на един университет - може да потърсите. Познавам такива хора, които работят в центрове за жертви на насилие, работят по различни програми на фондации.

#2 | 29.11.2022, 14:09
Публикации: 26 / 0
Благодаря много!
#3 | 30.11.2022, 13:59
Публикации: 2 / 0
Ако случайно лелката на гишето се заяжда (трябва да ѝ покажете дипломата си) може да си спестите нервите и да кажете, че искате да ви регистрират като "осигурител" (тогава не ви иска диплома). Няма никакво значение как точно сте регистрирани. Ако за вас има значение на картата да пише "психолог" - тогава трябва да покажете диплома за "психолог" и да се надявате, че лелката на гишето ще се съгласи.

(С чичко на гишето не съм имал проблем, а с лелка, затова написах "лелката". След като не искаше да ме регистрира както си искам накрая ме регистрира като "осигурител".)

Но след като имате диплома за висше образование и там се споменава нещо за психология - би трябвало да не се заяждат и да ви регистрират както искате.
#4 | 01.12.2022, 08:02
Публикации: 2116 / 147
Ако случайно лелката на гишето се заяжда (трябва да ѝ покажете дипломата си) може да си спестите нервите и да кажете, че искате да ви регистрират като "осигурител" (тогава не ви иска диплома). Няма никакво значение как точно сте регистрирани. Ако за вас има значение на картата да пише "психолог" - тогава трябва да покажете диплома за "психолог" и да се надявате, че лелката на гишето ще се съгласи.

(С чичко на гишето не съм имал проблем, а с лелка, затова написах "лелката". След като не искаше да ме регистрира както си искам накрая ме регистрира като "осигурител".)

Но след като имате диплома за висше образование и там се споменава нещо за психология - би трябвало да не се заяждат и да ви регистрират както искате.

Заяждат се, защото ние не сме се "заяли" с тях- неграмотни плъхове.
Я да я накарам да ми постанови  писмен отказ, както е по закон и да ида в съда с него, да видим другия път дали ще се прави на интересна.

Имам вече няколко случая на клиенти, които сами са се регистрирали и регистрацията няма нищо общо нито като код, нито като дейност с поисканото. Добре, че поне датите са ок, защото и с дати е имало проблем. Нали казвам - неграмотни плъхове.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група