Контировки при годишно приключване ?

26.03.2023, 21:29 996 5

26.03.2023, 21:29
Публикации: 4 / 0
Здравейте. Налага ми се да съставя операции за годишно приключване и както сигурно се досещате - не знам контировките и ще ви помоля да съдействате.
По конкретно ме интерсуват контировки за годишно изравняване на осигуровки на СОЛ и операции за начисляване на авансово вноски по Зкпо.

Благодаря предварително
#1 | 26.03.2023, 22:26
Публикации: 9261 / 1550
И по двете - никакви.
Изравняването на осигуровките на СОЛ не е работа на фирмата, през която се самоосигурява.
Авансовите вноски не се начислявят,а се внасят (разчет по корп.данък/банкова сметка)
#2 | 26.03.2023, 22:40
Публикации: 4 / 0
Явно съм бос в материята... Нали като се преведат дължимите осигуровки се натрупват обороти по дебита на съответната сметка.. не трябва ли да бъдат начислени по кредита, както при начисляването на заплати ?
По отношение на авансовите вноски ... Да те се превеждат от банковата сметка, но нали в края се приспадат от окончателния данък ?
#3 | 27.03.2023, 00:15
Публикации: 829 / 69
Осигурителните вноски на физическото лице не са задължение на юридическото. Или казано с други думи, подавате си Д1 през ЕИК-а на предприятието, но се отразява като задължение на СОЛ-а. Вижте сега, ако парите излизат от банковата сметка на дружеството, то тогава ще имате Разчети със собствениците на Разчети за осигуровки по фондове и НЗОК.
#4 | 27.03.2023, 17:46
Публикации: 4 / 0
Добре, аз не мога да разбера едно... Превеждаме ги през сметката на дружеството, като основание се посочва изравняване по ГДД, натрупваме обороти по сметките, отчитащи разчети с осигурителни фондове и в същото време не ги "нулираме" като начисляваме плащането...
Ако не съм се изразил правилно, давам пример с начисленията за заплати:
Начисляваме дължимите осигуровки от работник и работодател и превеждаме.
Тук не е ли същоото ?
#5 | 27.03.2023, 17:51
Публикации: 9261 / 1550
Не, не е същото. Осигуровките на СОЛ не са разход /и задължение/ на фирмата. Още повече тези от годишното изравняване.
Ама щом сте решили да ги внасяте от фирмената сметка, начислете си ги по реда, по който начислявате /ако начислявате/ осигуровките на СОЛ през годината.

ПП Още малко ще питате как да осчетоводите данъка на СОЛ по ГДД, когато го внасяте от фирмена сметка :( Или пък, недай боже, собственика да си е платил данъка на собствения автомобил чрез фирмената сметка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група