Ваучери за храна: различни суми през някои месеци?

29.05.2023, 10:20 1587 15

29.05.2023, 10:20
Публикации: 12 / 2
Здравейте!

Интересувам се би ли било обосновано през някои от месеците на годината – примерно летните месеци – когато фирмата има повече заявки, съответно повече работа за служителите, предоставяните ваучери за храна да бъдат в по-висок размер – естествено за всички служители?

За онагледяване:
- за месеци от Януари до Май, предоставяне на ваучери за храна: 60 лв месечно на всеки служител;
- за месеци от Юни до Август: по 100 лв месечно за всеки  и
- за месеци от Септември до Декември: пак по 60 лв месечно за всеки служител.

Възможно ли е да се постъпи така без да нарушим даден закон или разпоредба?

Благодаря предварително на отзовалите се!
Успешна седмица!
#1 | 29.05.2023, 11:02
Публикации: 4400 / 737
Според мен е възможно и няма да нарушите закона, но не обвързвайте стойността с работа, работно време и т.н. свързано с труда. Има опасност да възприемат ваучерите за възнаграждение за труд, а не за социални разходи. Измислете някакво друго основание.
#2 | 29.05.2023, 11:08
Публикации: 2976 / 397
Важното е всички да имат достъп до тях и да са спазени другите условия (рз и т.н.)
Иначе според мен, доколкото никоя нормална малка фирма няма представители на работниците, управителя да пуска една заповед в началото на месеца за размера (когато е различен от по принцип, без обосновка)
#3 | 29.05.2023, 17:23
Публикации: 12 / 2
Много Ви благодаря! И на двамата!

Надявам се, че варианта със заповедта е напълно удачен – в някои месеци 100 лв, в други 60 лв, без специални основания.


#4 | 30.05.2023, 10:49
Публикации: 2116 / 147
Важното е всички да имат достъп до тях и да са спазени другите условия (рз и т.н.)
Иначе според мен, доколкото никоя нормална малка фирма няма представители на работниците, управителя да пуска една заповед в началото на месеца за размера (когато е различен от по принцип, без обосновка)

Това не го разбрах. Как така няма представители на работниците? Това означава да няма ПВТР, ВПРЗ и ред други вътрешни актове. Това означава да няма ГУТ. Това не е възможно, освен в хипотезата, в която работят двама души и си свикват ОС на работниците двамата. Ако е един, всичко с шефа ще си решават съвместно.
#5 | 30.05.2023, 10:53
Публикации: 2116 / 147
Сами си признавате, че искате да плащате през лятото повече, защото има повече работа. Ваучерите за храна, нямат нищо общо с обема на работата. Дано го разбирате и дано никъде от вътрешните документи не става ясно защо има разлика в различните месеци. Толкова ли не можете да усредните за годината?
#6 | 30.05.2023, 12:21
Публикации: 4400 / 737
Това не го разбрах. Как така няма представители на работниците? Това означава да няма ПВТР, ВПРЗ и ред други вътрешни актове. Това означава да няма ГУТ. Това не е възможно, освен в хипотезата, в която работят двама души и си свикват ОС на работниците двамата. Ако е един, всичко с шефа ще си решават съвместно.
Предполагам, че Pupeshche има предвид синдикална организация, която не е задължителна, а и представители изглежда не е задължително да има (без да съм навътре с работническите права). Трудно ми е да се сетя за дребна фирма, та и не много дребна, с такива "неща". Но правилници си имат. Какво общо имат ваучерите с ГУТ?
#7 | 30.05.2023, 16:27
Публикации: 12 / 2
Разбирам объркването Ви, г-н Трифонов, но ако може да поясня...
Продавачи/ки – 5 дни седмично по 8 часа – целогодишно.
Зимните месеци обаче от тези 8 часа, 3 часа средно са незаети, поради липса на клиенти. Но стоят.
Летните месеци пак работят 8 часа дневно, но с постоянна клиентела и просто са по-натоварени. Аз също продавам и знам.

Да, разбирам, че реално може напълно да се сметне, че това е един вид бонус, поради повечето работа, но съгласете се, че часовете на работа са едни и същи – просто зимата се плаща за „седене“, образно казано, а лятото за работа, плътно.

Моля Ви, не се карайте. Ако съм в грешка – кажете ми, но нека е с добри чувства.
Ако трябва, ще се дават ваучери на една и съща стойност – целогодишно.
Питах, защото, хем искам да помогнем с каквото е по силите ни, като фирма, хем и служителите да бъдат доволни, ако могат да сметнат подобно действие за поощряващо труда им.

Благодаря на всички отново! Благодаря много!
Нека бъдем добри, смирени и разбрани!
#8 | 30.05.2023, 16:35
Публикации: 12 / 2
Послепис: Не знам дали имате подобен опит, но в живота често се случва, когато направиш непоискано добро, да ти се върне нетърсено зло.
#9 | 30.05.2023, 17:32
Публикации: 2116 / 147
Предполагам, че Pupeshche има предвид синдикална организация, която не е задължителна, а и представители изглежда не е задължително да има (без да съм навътре с работническите права). Трудно ми е да се сетя за дребна фирма, та и не много дребна, с такива "неща". Но правилници си имат. Какво общо имат ваучерите с ГУТ?

Няма как да няма представители на работниците и служителите. Всеки, който знае какво е работно време, ПВТР, ВПРЗ и т.н. е наясно, защо. Ваучерите могат да се дават на две основания - като истински социален разход или като измислен от данъчния закон. Когато са истински, пак имаме ОС на работниците, или ОС на представителите- чл.7, ал.2, респ. чл.7а КТ, които да решават въпросите.
Всички процедури по приемане на ПВТР, ВПРЗ, промяна в РВ изискват да се вземе мнението на представителите на РСл, а някои дори СЪГЛАСИЕТО  на представителите.
#10 | 30.05.2023, 20:07
Публикации: 4400 / 737
В тези членове 7 и 7а има доста условности: "само в предвидените от закона случаи", "могат", "с 50 и повече работници и служители"... аз не бих бил толкова категоричен.
За протокола - при мен ги има всичките неща, които коментираме нагоре и още много, които ги няма в КТ и други нормативи :)
#11 | 30.05.2023, 23:35
Публикации: 2976 / 397
Направо подът се продъни и всички фирми без представители на работниците и служителите пропаднаха в него. Честно, пресолявате гозбата вече.
#12 | 31.05.2023, 12:42
Публикации: 2116 / 147
Направо подът се продъни и всички фирми без представители на работниците и служителите пропаднаха в него. Честно, пресолявате гозбата вече.
Нищо подобно. Просто трябва да прочетете Кт и да се запознаете с темата работно време. Така всичко ще си дойде на своето място.
#13 | 31.05.2023, 12:43
Публикации: 2116 / 147
В тези членове 7 и 7а има доста условности: "само в предвидените от закона случаи", "могат", "с 50 и повече работници и служители"... аз не бих бил толкова категоричен.
За протокола - при мен ги има всичките неща, които коментираме нагоре и още много, които ги няма в КТ и други нормативи :)
Както вече писах, вижте процедурите и вижте, че без мнение на представителите на работниците и служителите, законно няма как да приемете нито ПВТР, нито ВПРЗ, нито да промените РВ - към удължено, а за преминаване към непълно се иска съгласие, което означава, че въобще забравяте, ако нямате такива или не се съгласят.
#14 | 31.05.2023, 12:44
Публикации: 2116 / 147
Разбирам объркването Ви, г-н Трифонов, но ако може да поясня...
Продавачи/ки – 5 дни седмично по 8 часа – целогодишно.
Зимните месеци обаче от тези 8 часа, 3 часа средно са незаети, поради липса на клиенти. Но стоят.
Летните месеци пак работят 8 часа дневно, но с постоянна клиентела и просто са по-натоварени. Аз също продавам и знам.

Да, разбирам, че реално може напълно да се сметне, че това е един вид бонус, поради повечето работа, но съгласете се, че часовете на работа са едни и същи – просто зимата се плаща за „седене“, образно казано, а лятото за работа, плътно.

Моля Ви, не се карайте. Ако съм в грешка – кажете ми, но нека е с добри чувства.
Ако трябва, ще се дават ваучери на една и съща стойност – целогодишно.
Питах, защото, хем искам да помогнем с каквото е по силите ни, като фирма, хем и служителите да бъдат доволни, ако могат да сметнат подобно действие за поощряващо труда им.

Благодаря на всички отново! Благодаря много!
Нека бъдем добри, смирени и разбрани!
  Сам не криете, че увеличените ваучери са премия за повече работа през лятото. Какво да говорим тогава?
#15 | 31.05.2023, 15:24
Публикации: 12 / 2
Бъдете спокоен, г-н Трифонов. Ваучерите се запазват такива, каквито са.
Желая всичко най-добро!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група