Въпрос

17.06.2013, 14:03 4100 2

17.06.2013, 14:03
Публикации: 364 / 7
Здравейте, съпругът ми е освидетелствуван Телк с 70 %, от октомври 2012 ,но не сме подали док.за инвалидна пенсия-защото трудно събираме  уп-та от разл.градове,където е работил.ИМА ли срок за подаване за инвалидна пенсия в НОИ? Рових из нета-но не ми стана ясно дали сме просрочили за подаване?Ще съм много благодаран-асо някой ми отговоли!


#1 | 17.06.2013, 14:20
Публикации: 1202 / 120
Датата на идвалидизация е дата на пенсиониране. Мисля, че ако до 6 м. подадете документите ще ви отпуснат пенсията от тази дата, а ако просрочите - от датата на внасяне. Внесете заявлението със стажа и базовия период поне ( дохода за 3 г. от 01.01.1982 до 31.12.1996 г.) за да сте в срок. За фирмите след 2000 г. мисля, че вече може и без да ги обикаляте за УП-та като просто подадете декларация, че е съгласен пенсията му да се изчисли на база данните в персоналният му регистър при тях, но това по дати трябва с пенсионното си да го уточните. За неоткриваеми фирми с незначителен към размера на пенсията дял можете да декларирате, че доброволно се отказвате от този стаж....   Това са само някой щрихи при пенсиониране които ви давам за да знаете какво за питате в пенсионното при проблеми, но при тях много често нещо се мени така че разберете се по конкретните периоди от вашите документи с тях.
#2 | 17.06.2013, 14:44
Публикации: 364 / 7
Мерси за информацията!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група